Uwaga! Zardzewiała śmierć wciąż czyha w ziemi

Dziesięciolecia minęły od zakończenia II wojny światowej, a groźne „pamiątki” po niej wciąż dają o sobie znać. Tak było wczoraj (czwartek, 15 lutego) na ul. Tysiąclecia w Ciechanowie, gdzie w żwirowni znaleziono pocisk artyleryjski z tamtych czasów.

Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, miejsce znalezienia niewybuchu zabezpieczali policjanci.

Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego podczas wykonywania prac na terenie żwirowni znalazł niewybuch. Mężczyzna od razu poinformował Policję. Wysłany na miejsce pirotechnik określił, że jest to pocisk artyleryjski kal. 80 mm pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Ciechanowscy policjanci zabezpieczyli miejsce. O znalezisku powiadomili saperów, którzy wywieźli pocisk artyleryjski na poligon – informuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy komendanta powiatowego Policji w Ciechanowie. – Przypominamy, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Uwaga!

W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi, czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego.

Informując policję należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku.

Red

Fot. KPP w Ciechanowie