Wyjeżdżasz autem na weekend? Sprawdź swoją trzeźwość

Policjanci przypominają, że w holu budynku Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie dla wszystkich osób, które chcą sprawdzić swój stan trzeźwości do dyspozycji jest alkomat. To urządzenie dostępne jest przez całą dobę i pozwala na samodzielne sprawdzenie trzeźwości. Policjanci zachęcają do korzystania z tego urządzenia, aby wcześniej zanim wsiądziemy za kierownicę sprawdzić czy w naszym organizmie nie ma już alkoholu.

– Sprawdzenie stanu trzeźwości przed planowaną podróżą jest niezwykle ważnym aspektem, który świadczy o naszym rozsądku i odpowiedzialności. Jest dobrym rozwiązaniem, w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni, czy możemy wsiadać za kierownicę. Jest to niezwykle odpowiedzialne i rozważne podejście, które może przyczynić się do uniknięcia poważnego wypadku. Alkohol odbiera kierowcy świadomość oraz ogranicza widoczność, co prowadzi do braku kontroli nad pojazdem i może być tragiczne w skutkach. Sprawdzenie stanu trzeźwości w komendzie umożliwi nam zrezygnowanie z podróży w razie przekroczenia dopuszczalnej ilości promili we krwi bądź upewni nas, że ze spokojem możemy prowadzić samochód – informuje oficer prasowy KPP w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska. – Dlatego ciechanowscy policjanci zachęcają do korzystania z urządzenia, które dostępne jest dla mieszkańców przez całą dobę. Z alkomatu zamontowanego w Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie skorzystało już wiele osób. Największym „powodzeniem”  urządzenie cieszy się podczas weekendów. Nawet na drugi dzień od spożycia “mocnych” trunków w naszym organizmie może znajdować się niedozwolona dawka alkoholu.

Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości ponosi za sobą wiele konsekwencji. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Konsekwencje będą o wiele poważniejsze, jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek. Wówczas kara wzrasta do 4,5 lat pozbawienia wolności. Natomiast nietrzeźwemu kierującemu, który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym grozi kara nawet 12 lat więzienia.

red

Fot. KPP w Ciechanowie