Zamiast wiatru w żagle, złap GROT-a w rękę!

Nie masz motywacji, żeby zmienić coś w swoim życiu? A może chcesz odpocząć od technologii, zgiełku dnia codziennego i przeżyć coś nietuzinkowego? – Wakacje z WOT czekają!

Lato, słońce, długi dzień, wolny czas – to najlepszy moment, żeby zamiast wiatru w żagle, złapać GROT-a w rękę! „Wakacje z WOT” z odpoczynkiem mają niewiele wspólnego, bowiem jest to poligonowe, 16 – dniowe szkolenie podstawowe – tzw. szesnastka. To propozycja dla tych, którzy przerwę w nauce i wolny czas chcą spędzić aktywnie, nietuzinkowo i bardzo produktywnie.

Pierwsza „16-stka” w ramach tegorocznych „Wakacji z WOT” w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiegła końca, a wraz z nią szeregi Brygady zasiliło blisko 160 nowych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). Od tego momentu przynajmniej jeden weekend w miesiącu poświęcą na doskonalenie wojskowego rzemiosła w batalionach rozlokowanych blisko swojego miejsca zamieszkania (Ciechanów, Komorowo, Siedlce, Zegrze Płd.). Choć noszenie munduru żołnierza Wojska Polskiego z biało-czerwoną na ramieniu jest już wielkim honorem i gratyfikacją, to TSW wiąże się z wieloma dodatkowymi korzyściami: rozwojowymi – liczne szkolenia i kursy (m.in. prawa jazdy, językowe, obsługi maszyn), które honorowane są na rynku cywilnym oraz finansowymi.

Osoby, które chcą przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe (8-dniowe dla żołnierzy rezerwy) mogą skorzystać z dwóch dodatkowych terminów „Wakacji z WOT” w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT: 12 – 27 sierpnia oraz 8 – 23 września br.

W trakcie „szesnastki” pod okiem doświadczonych instruktorów, nowi ochotnicy zrobią pierwsze kroki na wojskowym gruncie – nauczą się budowy i obsługi karabinka MSBS GROT, sprawdzając przy tym swoje „oko, celność i skupienie”. Podczas szkolenia z taktyki, topografii, medycyny pola walki poznają wszystkie tajniki przeżycia na współczesnym polu walki. Dostrzegą przy tym jak ważne jest dobre zarządzanie czasem, szybka analiza sytuacji, współpraca i zaufanie do kolegów w sekcji czy drużyny. Zwieńczeniem intensywnego szkolenia będzie pętla taktyczna – czyli sprawdzian dotychczas nabytych umiejętności i słowa: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” wypowiedziane podczas uroczystej przysięgi wojskowej.

Chcesz spróbować swoich sił? Dołącz do szyku 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej! Skontaktuj się z naszym rekrutrem – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/. Wniosek o powołanie możesz złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP. 

Elżbieta Obrębska Rzecznik Prasowy 5. MBOT