Terytorialsi dostarczają do szkół i przedszkoli płyny dezynfekcyjne

Od 15 lutego żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej transportują płyny dezynfekcyjne do szkół i przedszkoli w całym rejonie odpowiedzialności brygady. Dziś ostatni transport 20 palet z płynami trafi do Ciechanowa, Płońska i Przasnysza. Łącznie żołnierze rozwieźli 90 palet z płynami czyli ponad 58 tysięcy litrów. 

Codziennie w zadania przeciwkryzysowe zaangażowanych jest ok. 300 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Udzielają wsparcia społeczności lokalnej w walce z Covid – 19, na wielu płaszczyznach. Od 15 lutego transportują płyny dezynfekcyjne dla szkół i przedszkoli, by placówki mogły działać zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego i zapewnić swoim podopiecznym bezpieczeństwo.

 Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już blisko od roku podejmują działania związane z minimalizacją transmisji koronawirusa. Pandemia pokazała, że Wojska Obrony Terytorialnej są ważnym ogniwem w całym procesie walki z wirusem. To żołnierze WOT w tym 5. MBOT, ramię w ramię z służbą medyczną pełnią służby w szpitalach i placówkach medycznych, pobierają wymazy, wspierają Stacje Sanitarno- Epidemiologiczne, samorządy, Policję, a także opiekują się seniorami w tym kombatantami, pomagają im w procesie rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19 oraz zapewniają im transport do punktów szczepień.

Od 15 lutego na wniosek Wojewody Mazowieckiego, żołnierze 5 Brygady dostarczają również płyny dezynfekcyjne dla szkół i placówek przedszkolnych. Bezpieczny powrót do szkół wiąże się z koniecznością przestrzegania reżimu sanitarnego oraz zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym, dlatego niezbędne jest wyposażenie tych placówek w środki dezynfekcyjne. Łącznie do szkół i przedszkoli na terenie północnego Mazowsza trafi ponad 58 tysięcy litrów płynu, które żołnierze 5. MBOT codziennie transportują z magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale. Do tej pory w środki zaopatrzone zostały placówki z Siedlec oraz powiatu siedleckiego, Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, powiatu pułtuskiego, makowskiego, łosickiego, ostrowskiego, wyszkowskiego. Dziś płyny dostarczone zostaną również do powiatu ciechanowskiego, płońskiego oraz przasnyskiego.

5. MBOT realizuje zadania przeciwkryzysowe w ramach operacji Trwała Odporność, która polega głównie na gaszeniu ognisk koronawirusa. Jej cel skupia się na pięciu rodzajach działań: zapobieganie, identyfikowanie, izolowanie, wspieranie oraz przywracanie.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *