25 września: „Noc Spisowa” także w Ciechanowie

W ciechanowskim Urzędzie Miasta (budynek przy ul. Wodnej 1) w sobotę 25 września będzie można spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym – punkt będzie czynny w godz. 8.00-24.00 w ramach tzw. „Nocy Spisowej”

Mimo wielokrotnie powtarzanych apeli wielu mieszkańców Mazowsza nie wywiązało się jeszcze z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. To już naprawdę ostatni moment, bo spis kończy się 30 września. Jeśli nie chcesz ryzykować grzywny, wypełnij swój obywatelski obowiązek w najbliższą sobotę (25 września) podczas „Nocy spisowej”. Punkty spisowe będą działać tego dnia w wielu miastach i gminach województwa mazowieckiego.

Mimo bliskiego końca Narodowego Spisu Powszechnego 2021 i licznych apeli o jak najszybsze spisanie się, wiele osób zostawiło to na ostatnią chwilę. To przekłada się na duże obłożenie infolinii spisowej (22 279 99 99) – trudniej o połączenie z rachmistrzem i trzeba poświęcić więcej czasu, żeby się spisać. Z kolei rachmistrzowie terenowi, mimo że bardzo intensywnie pracują pomagając zainteresowanym, nie zdążą dotrzeć do wszystkich niespisanych osób i mieszkań. Warto jednak pamiętać, że to na mieszkańcach, a nie na rachmistrzach, ciąży obowiązek spisowy.

Dla zapracowanych i zapominalskich

Z myślą o osobach, które z różnych względów nie wzięły jeszcze udziału w spisie, przygotowano „Noc spisową”. W licznych gminach i miastach Mazowsza (podobnie jak w innych województwach) 25 września (sobota) zostaną przygotowane stanowiska spisowe, działające przez cały dzień. Będzie można skorzystać z komputera i wsparcia przeszkolonej osoby.

Naprawdę warto! To ostatnia tak dogodna okazja, aby wypełnić obowiązek spisowy. Potem zostanie już tylko kilka dni i ryzyko, że w końcu zapomnimy o spisie w Internecie (https://spis.gov.pl/) albo nie dodzwonimy się na infolinię. Należy pamiętać, że za niewypełniony obowiązek spisowy grozi grzywna w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Noc spisowa – gdzie się spisać?

W tę wyjątkową akcję włączyło się wiele gmin i miast Mazowsza. Punkty spisowe będą działać zazwyczaj w siedzibie urzędu gminy/miasta lub innych dostępnych miejscach: bibliotekach, ośrodkach kultury czy remizach OSP. W Warszawie punkty spisowe zostaną zorganizowane w Delegaturach Biura Administracji i Spraw Obywatelskich poszczególnych dzielnic (szczegółowe informacje na https://um.warszawa.pl/-/spis-powszechny-25-wrzesnia-%E2%80%9Enoc-spisowa-w-osmiu-dzielnicach). Otwarty dla osób chcących się spisać będzie też Główny Urząd Statystyczny (w godz. 12-24).

Z założenia akcja jest zaplanowana na cały sobotni dzień (25 września, od 8:00 do 24:00), ale godziny otwarcia poszczególnych punktów spisowych mogą się różnić. Lista punktów czynnych w noc spisową w województwie mazowieckim oraz godzin ich działania jest zamieszczona na stronie internetowej: https://warszawa.stat.gov.pl/aktualnosci/noc-spisowa,274,1.html.

W trakcie nocy spisowej do godziny 24:00 działać będzie również Infolinia i spis przez telefon, można więc będzie spisać się przy wsparciu konsultantów, bez wychodzenia z domu.

Dodatkowa mobilizacja

Wojewódzkie Biuro Spisowe w Warszawie zorganizowało w tę ostatnią sobotę spisu dodatkową atrakcję dla mazowieckich gmin, konkurs „100 książek w jedną noc”. Trzem gminom, w których 25 września spisze się najwięcej mieszkańców, zostanie przekazanych po 100 książek do biblioteki, z których mieszkańcy będą mogli korzystać przez wiele lat. Warto więc wziąć udział w akcji nie tylko w celu wypełnienia własnego obowiązku spisowego, ale również dla swojej gminy.

Nie zwlekaj spisz się już teraz!

Red./ Urząd Statystyczny w Warszawie