84-latka ofiarą oszustów. Policja ostrzega i prosi seniorów o rozsądek

Podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji oszust zadzwonił na telefon stacjonarny mieszkanki Ciechanowa prosząc o pomoc w akcji i schwytaniu złodziei. – Pamiętajmy, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy – informuje podkom. Ewa Brzezińska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.  

-W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez oszustów metodą jest tzw. oszustwo „na policjanta” lub funkcjonariusza CBŚP, gdzie pokrzywdzeni często tracą swoje oszczędności. Do takiej utraty gotówki doszło wczoraj w Ciechanowie. Na telefon stacjonarny 84 -letniej mieszkanki Ciechanowa zadzwonił kurier mówiąc że ma przesyłkę. Kobieta powiedziała, że nie będzie odbierać żadnej przesyłki i na tym rozmowa się zakończyła – relacjonuje podkom. Brzezińska. – Po kilku minutach zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP. W rozmowie telefonicznej mężczyzna podał kobiecie swoje dane oraz poinformował ją o prowadzonej przez Policję akcji.  Wydał się kobiecie tak bardzo przekonywujący, że seniorka zgodziła się pomóc w ujęciu złodziei. Rzekomy funkcjonariusz CBŚP cały czas telefonicznie nadzorował poczynania mieszkanki Ciechanowa. Według poleceń wydawanych przez oszusta kobieta poszła do banku, wypłaciła z konta dużą sumę pieniędzy a następnie po powrocie do domu przekazała gotówkę oszustowi.

Policjanci po raz kolejny apelują, szczególnie do seniorów o ostrożność. – Takie niespodziewane telefony nie zawsze muszą  zakończyć się dla nas stratą finansową. Przestrzegajmy  kilku podstawowych zasad. Między innymi pamiętajmy, że policjanci nigdy do nikogo nie dzwonią aby poinformować o prowadzonej akcji. Nigdy też nie proszą o przekazanie im pieniędzy. W sytuacji gdy ktoś do nas dzwoni i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP, ABW czy prokuratora prosząc o przekazanie mu pieniędzy, należy natychmiast skontaktować się z prawdziwą policją, najlepiej udając się osobiście do  komendy policji – informuje podkom. Ewa Brzezińska.

Fot. pixabay.com