Abramsy koło Ciechanowa. Nie będzie wysiedlania mieszkańców

Pierwsze amerykańskie czołgi Abrams dotarły do Polski. Będą się nich szkolili żołnierze z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Jeden z batalionów będzie miał bazę w pobliżu Ciechanowa. Armia zapewnia, że w związku z jej budową nie będzie wysiedlania mieszkańców.

O przywiezieniu do Polski pierwszych czołgów Abrams, z partii 250 sztuk, które kupiliśmy w Stanach Zjednoczonych, podał w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak.

Batalion czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 będzie miał bazę koło Ciechanowa. Wojsko przejmuje 100 hektarów w okolicy miasta. Zostanie tam zbudowana infrastruktura niezbędna do funkcjonowania batalionu, który jako jeden z trzech znajdzie się w składzie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

O bazie w okolicy Ciechanowa mówił dowódca 19. Dywizji Zmechanizowanej, w skład której wchodzi 1. Warszawska Brygada Pancerna, generał dywizji Jarosław Gromadziński m.in. w wywiadzie dla dziennik.zbrojny.pl (http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,9,52,11640,inne,wywiady,pancerna-piesc-zelaznej-dywizji)

Służby prasowe 1. WBP, z przyczyn oczywistych, nie podają dokładnej lokalizacji podciechanowskiej bazy. Nieoficjalnie wiadomo, że powstanie ona na terenie gminy Regimin. W ciechanowskich koszar odbyło się już kilka spotkań w tej sprawie. Jednocześnie w 1. WBP w Wesołej zapewniono nas, że w związku z budową bazy nie będzie wysiedlania okolicznych mieszkańców. W miejscowościach sąsiadujących z przyszłą bazą batalionów czołgów zaczęły bowiem krążyć takie pogłoski, wzbudzając zrozumiały niepokój.

red
Fot. Mariusz Błaszczak/Twitter