Akcja “Znicz” dość spokojna

-9 kolizji, 1 nietrzeźwy kierujący samochodem i 1 nietrzeźwy rowerzysta – to bilans policyjnych działań “Znicz” na terenie powiatu ciechanowskiego. Przez te cztery dni nie odnotowano żadnego wypadku drogowego, nie było ofiar śmiertelnych ani rannych. Działania przebiegły dość spokojnie. Ogromna w tym zasługa mieszkańców, oraz policjantów, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo – sumuje świąteczny weekend na drogach powiatu ciechanowskiego kom. Jolanta Bym, oficer prasowy KPP Ciechanów.

Policjanci prowadzili wzmożone kontrole od 31 października do 3 listopada. W działania zaangażowani byli funkcjonariusze wszystkich wydziałów ciechanowskiej komendy oraz Posterunku Policji w Glinojecku w Ojrzeniu i w Regiminie. W sumie na terenie powiatu ciechanowskiego odnotowano 9 niegroźnych kolizji, nie doszło do żadnego wypadku drogowego, nie było też ofiar śmiertelnych ani rannych.  

Ujawniono  20-letniego nietrzeźwego kierowcę samochodu opel ( 0,8 promila ), który dodatkowo nie zastosował się do decyzji o cofnięciu uprawnień, mężczyzna został zatrzymany przez policjantów 2 listopada tuż przed godz. 23:00 w Ciechanowie na ul. Pułtuskiej. Natomiast nietrzeźwy rowerzysta uczestniczył w zdarzeniu drogowym również w dzień zaduszny, około godz. 16:00 w Ciechanowie na skrzyżowaniu ul. Obozowej z ul. Graniczną  48-letni rowerzysta uderzył w drzwi samochodu kia. Jak się okazało rowerzysta miał w organizmie blisko promil alkoholu.

W czasie tegorocznej akcji „Znicz” na mazowieckich drogach doszło do 21 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 25 zostało rannych. Niestety nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiedli do swoich aut po alkoholu. Policjanci zatrzymali 70 nietrzeźwych kierujących.

Największe natężenie ruchu odnotowano na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy. W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, tak by z jednej strony umożliwić wszystkim sprawne dotarcie do nekropoli, z drugiej zaś przygotować miejsca parkingowe dla odwiedzających groby. W tych miejscach policjanci wspierani przez inne służby kierowali ruchem i pomagali kierowcom w sprawnym przemieszczaniu się. Funkcjonariusze patrolowali także okolice oraz same cmentarze by zapewnić bezpieczeństwo nawiedzającym groby Polakom. Oprócz umundurowanych patroli na cmentarzach służbę pełnili także policjanci w ubraniach cywilnych. Ich zadaniem było zapobiegać kradzieżom.

-W ubiegłym roku podczas pięciodniowych działań „Znicz” na terenie powiatu ciechanowskiego działania przebiegły podobnie, w 2018 roku odnotowano jedynie 11 niegroźnych kolizji drogowych – przypomina kom. Jolanta Bym.