ASF: biorą próbki krwi od 6 tys. świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ciechanowie rozpoczął pobieranie próbek krwi od świń hodowanych w promieniu od 3 do 10 km od ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń w Gumowie, gm. Ciechanów. Jeśli wyniki nie wykażą obecności wirusa ASF – wystąpi do wojewody mazowieckiego o zniesienie zakazu wyprowadzania świń z gospodarstw, czy o umożliwienie ich sprzedaży.

Brak możliwości sprzedaży żywca wieprzowego jest poważnym problemem dla hodowców. Grożą im poważne straty finansowe.

– W terminie możliwie jak najszybszym, czyli w 21 dniu rozpoczęliśmy intensywne próbkobranie, żeby znieść te zakazy w obszarze zagrożonym czyli od 3 do 10 km – mówi powiatowy lekarz weterynarii Marian Dobosz.

Przebadanych zostanie 6 tys. świń w 68 gospodarstwach. Wyniki mają być znane w przyszłym tygodniu.

Tymczasem od 30 sierpnia do 28 września będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich objętych Afrykańskim Pomorem Świń. 

Szczegóły na https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/do-250-tys-zl-premii-na-rozpoczecie-pozarolniczej-dzialalnosci-gospodarczej-na-obszarach-wiejsk.html

Do tej pory na Mazowszu ogniska ASF wystąpiły w 9 gospodarstwach na terenie 6 powiatów: garwolińskiego, mińskiego, sokołowskiego, ciechanowskiego, kozienickiego i płońskiego. Ostatnie ognisko choroby u trzody chlewnej stwierdzono 11 sierpnia w powiecie sokołowskim. W tym roku zanotowano na Mazowszu 805 przypadków ASF u dzików