Batalion najnowszych Abramsów z bazą w okolicy Ciechanowa

Batalion czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 będzie miał bazę koło Ciechanowa. Wojsko przejmuje 100 hektarów w okolicy miasta. Zostanie tam zbudowana infrastruktura niezbędna do funkcjonowania batalionu, który jako jeden z trzech znajdzie się w składzie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

O bazie w okolicy Ciechanowa mówił dowódca 19. Dywizji Zmechanizowanej, w skład której wchodzi 1. Warszawska Brygada Pancerna, generał dywizji Jarosław Gromadziński m.in. w wywiadzie dla dziennik.zbrojny.pl (http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,9,52,11640,inne,wywiady,pancerna-piesc-zelaznej-dywizji)

Publikujemy ten fragment wypowiedzi:


“- W czołgi Abrams zostaną przezbrojone łącznie cztery bataliony czołgów. Każdy ma liczyć po 58 wozów, czyli tyle ile klasyczne polskie bataliony tego rodzaju. Trzy bataliony będą znajdowały się w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, a jeden trafi docelowo do 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Brygada z Wesołej będzie jedyną polską brygadą wyposażoną w trzy bataliony czołgów. Dwa z nich będą w Wesołej, natomiast jeden batalion planujemy rozlokować w okolicy Ciechanowa. Wojsko przejmuje tam 100 ha gruntów, na których zbudujemy infrastrukturę dla nowego batalionu. To będzie zupełnie nowy kompleks pod Ciechanowem. Czwarty batalion czołgów Abrams znajdzie się w Żurawicy, czyli tam gdzie obecnie znajduje się 1. Batalion Czołgów z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, wyposażony w wozy T-72. Docelowo to on zostanie przezbrojony w nowy typ czołgów i wejdzie w podporządkowanie 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej”.
Umowę na dostawę 250 czołgów podpisał niedawno minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


red
Fot. wojsko-polskie.pl/Na zdjęciu: minister Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński