“Bezpieczna droga do szkoły”

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęły się działania policyjne o nazwie „Bezpieczna droga do szkoły”. – Nadrzędnym celem akcji jest zapewnienie właściwego nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do szkół i placówek oświatowych. Policjanci dbają o bezpieczeństwo najmłodszych i pomagają im bezpiecznie dotrzeć do szkoły – informuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie.

Przygotowania do „Bezpiecznej drogi do szkoły” rozpoczęły się już w wakacje. Funkcjonariusze, przed powrotem dzieci i młodzieży do szkoły, sprawdzali m.in. oznakowania dróg oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających w rejonie placówek oświatowych.

W pierwszym tygodniu roku szkolnego tj. od 4 do 8 września policyjne patrole można spotkać w rejonach przejść dla pieszych zlokalizowanych w rejonach szkół. Ciechanowscy funkcjonariusze już od godz. 7.30 dbają o bezpieczeństwo najmłodszych i pomagają im bezpiecznie dotrzeć do szkoły.

– Policjanci pełniący służbę w rejonach szkół zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Przypominają i uświadamiają kierującym pojazdami o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz o konieczności obserwowania drogi i jej otoczenia. Funkcjonariusze nadzorują przejścia dla pieszych, sprawdzają czy kierowcy stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Zwracają też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. Policjanci kontrolują też sposób przewożenia dzieci w pojazdach – Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są też spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci będą na nich omawiać zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazywać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Przypomną też o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

– Warto podkreślić, że dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych to wspólne zadanie rodziców, nauczycieli oraz policjantów. Jako rodzice rozmawiajmy z dziećmi o bezpieczeństwie, upewnijmy się, że wiedzą, gdzie i w jaki sposób bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Pamiętamy, że to my dorośli swoim zachowaniem dajemy najlepszy przykład właściwego zachowania i troski o bezpieczeństwo – przypomina asp. Magda Zarembska.

Red

Fot. KPP w Ciechanowie