Chroń swoją piwnicę

W Ciechanowie grasują włamywacze do piwnic, garaży i budynków gospodarczych. Policja apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa.

– Piwnica to miejsce, gdzie często włamuje się złodziej. To w głównej mierze od mieszkańców i ich działania zależy czy pozostawione w piwnicach minie nie stanie się łupem złodzieja – mówi rzeczniczka KPP Ciechanów, kom. Jolanta Bym. – Aby się przed tym ustrzec należy przede wszystkim wartościowych przedmiotów (np. rowery, sprzęt techniczny, elektronarzędzia itp.) nie przechowywać w piwnicy.

A jeśli już musimy to zadbajmy o profesjonalne zabezpieczenie techniczne pomieszczenia. – Pomieszczenie, w którym zostawiamy cenne rzeczy na dłużej warto wyposażyć w nowe atestowane zamki, albo swoją piwnicę zamykać za pomocą odpowiednich, mocnych kłódek, a rower dodatkowo przypiąć. Drzwi do własnej piwnicy powinny być pełne, aby uniemożliwić bezpośredni wgląd do tego co znajduje się w środku. Dobrze też często sprawdzać nasze pomieszczenie oraz główne wejście do piwnic – apeluje kom. Bym. – Niestety bowiem, w przypadku bloków wielorodzinnych samo zabezpieczenie wejścia do piwnic pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Często do tego miejsca ma dostęp wiele osób, nawet niekoniecznie mieszkańców, drzwi są słabej jakości i łatwo je otworzyć prostym kluczem. Zasada zamykania i kontrolowania drzwi do piwnic oraz klatek schodowych powinna być przestrzegana przez wszystkich lokatorów. Nie należy wpuszczać domofonem osób, których nie znamy. W domach jednorodzinnych zwróć uwagę na okna do piwnicy, czy budynków gospodarczych – najlepiej jak będą okratowane, ograniczmy możliwość wejścia na posesję.

– W przypadku zaobserwowania obcych osób wykazujących nadmierne zainteresowanie wejściem do klatki schodowej prosimy o kontakt z numerem alarmowym 112 – dodaje rzeczniczka ciechanowskiej Policji.

Fot. pixabay.com