Ciechanów. Szpitalne oddziały w nowej siedzibie

Ponad 45 mln zł dofinansowania na budowę nowej siedziby oddziałów zakaźnego i psychiatrycznego wraz z poradniami w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie przekazał samorząd województwa mazowieckiego. Dzisiaj (piątek, 8 marca) odbyło się oficjalne otwarcie. Obiekt poświęcił biskup senior Piotr Libera. Obecny był m.in. senator Krzysztof Bieńkowski.

To była jedna z największych inwestycji na północnym Mazowszu. – Samorząd województwa od lat dofinansowuje placówki służby zdrowia w całym regionie – powiedział obecny na uroczystości wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk. – Na budowę oddziałów zakaźnego i psychiatrycznego przeznaczyliśmy ponad 45 mln zł. To inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców regionu ciechanowskiego.

– Inwestycja jest prawie w całości finansowana ze środków z budżetu województwa mazowieckiego. Projekt obejmował przebudowę i rozbudowę dotychczasowego budynku oddziału zakaźnego oraz zagospodarowanie terenu wokół. Do rozbudowanego obiektu zostanie przeniesiony również oddział psychiatryczny, który obecnie mieści się w pawilonie znacznie oddalonym od szpitala – informuje rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska. – Nowy oddział zakaźny to zabezpieczenie dla regionu na wypadek większej liczby zachorowań. Szpital będzie mógł uruchomić dodatkowe piętro i tam hospitalizować pacjentów. Nie można także zapominać o nowych, lepszych warunkach dla oddziału psychiatrycznego. Sejmik województwa wspiera rozwój psychiatrii na Mazowszu – mówi radna Sejmiku Województwa Wiesława Krawczyk.

Nowy budynek składa się z trzech kondygnacji – parteru i dwóch pięter. Na parterze będą się mieścić oddział psychiatryczny oraz zakaźno-obserwacyjny. Pierwsze piętro zajmie oddział zakaźny, z kolei drugie piętro pozostanie do dyspozycji w przypadku wybuchu pandemii.

– To duża i bardzo ważna inwestycja dla ciechanowskiego szpitala. W imieniu naszych pacjentów dziękuję za ogromne wsparcie finansowe, które pozwoliło na jej realizację. Nowoczesna infrastruktura bardzo poprawi komfort hospitalizacji pacjentów oddziału psychiatrycznego i oddziału obserwacyjno-zakaźnego przystosowanego teraz również do działania w czasie epidemii – powiedział podczas otwarcia dyrektor ciechanowskiego szpitala Andrzej Kamasa

– Na parter i pierwsze piętro budynku już niebawem przeniesie się oddział zakaźno-obserwacyjny. Na parterze ulokowano wejście do oddziału oraz boks melcerowski dla pacjentów z chorobami wysoko zakaźnymi. Znajduje się tu również izba przyjęć, zaplecze pielęgniarskie, hol windowy i klatka schodowa. Na pierwszym piętrze są sale dla 18 pacjentów, w tym 3 izolatki, z węzłami sanitarnymi. Są tu też gabinety lekarskie, dyżurka pielęgniarska, pokoje administracyjne i łazienki. W razie wzmożenia zachorowań na choroby zakaźne zostanie uruchomione drugie piętro budynku – informuje Marta Milewska. – Gdy tylko teren wokół budynku zostanie ogrodzony, do nowego obiektu przeniesie się Oddział Psychiatryczny. W budynku zostały wydzielone przestrzenie dla oddziału dziennego i całodobowego.

– Do dyspozycji oddziału całodobowego jest 15 sal chorych, w tym 2 izolatki, z węzłami sanitarnymi dla 41 pacjentów. Są tam również sale terapeutyczne, pokoje lekarskie, pokoje administracyjne oraz węzły sanitarne dla pacjentów i personelu. Zagospodarowano także część podziemną obiektu, gdzie znajdują się pomieszczenia techniczne, rozdzielnia elektryczna główna, szatnie dla pracowników, windy i łazienki. Część prac zostanie wykonana w najbliższym czasie. Modernizację przejdzie tunel prowadzący z głównego szpitala do nowego budynku, a teren wokół zostanie zagospodarowany. Powstaną chodniki i jezdnia, oświetlenie zewnętrzne i ogrodzenie. Zaplanowano również budowę boiska sportowego dla pacjentów oddziału psychiatrycznego. Całość uzupełnią trawniki i nasadzenia roślinne – rośliny ozdobne, drzewa liściaste i iglaste – relacjonuje pani rzecznik

red

Fot. Maciej Zagroba