Ciepłem malowany niewidzialny świat Roberta Ołdakowskiego

W niedzielę 8 grudnia odbył się w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wernisaż wystawy „Ciepłem malowane- niewidzialny świat”, prac Roberta Ołdakowskiego, który od ponad 40 lat zajmuje się fotografią.

Robert Ołdakowski jest z wykształcenia ekonomistą i elektronikiem. Miłość do fotografii narodziła się z pasji. Wiedzę i doświadczenie fotograficzne zdobywał bez specjalistycznych kursów, chociaż rok temu kilka miesięcy spędził w Warszawskiej Akademii Fotografii na szeregu tematycznych zajęć. Jest laureatem kilku konkursów fotograficznych – woj. mazowieckie, woj. podlaskie, wystawy 100-lecia niepodległości, konkursu branżowego Banku UniCredito.

Przygodę z fotografią rozpoczął jeszcze w szkole podstawowej pod koniec lat 70-tych. Aktywnie korzystał z rozwoju fotografii na przestrzeni lat, w tym głębokiej transformacji w kierunku fotografii cyfrowej.

Wykonuje zdjęcia w różnych technikach i zatrzymuje w kadrze głownie krajobrazy i portrety. Fotografia krajobrazowa od początku jest jego jednym z głównych zainteresowań. Nieustannie poszukuje w fotografii różnych środków wyrazu – fotomontaż, fotografia 3D, fotografia plenoptyczna ( lytro illum ) czy wreszcie surrealistyczna fotografia w tzw. bliskiej podczerwieni. W Opinogórze możemy podziwiać fotografie wykonane w tzw. bliskiej podczerwieni, praktycznie poza zakresem widzialnym przez nasze oczy.

Robert Ołdakowski opowiedział o swojej pasji i zastosowanej w eksponowanych pracach technice. W swoich zasobach ma ponad 7 tys. fotografii IR wykonanych na terenie całej Polski, w tym ok. tysiąc z samej Warszawy. Wystawa będzie dostępna do końca grudnia. Wstęp wolny.

MR/Fot. Michał Krzyżanowski