Fabryka rowerów elektrycznych powstanie w Ciechanowie

Zbuduje ją firma BZEN na zakupionych od miasta działkach. Ogłosili to dzisiaj (piątek, 2 lutego) prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński oraz założyciel i prezes BZEN Pierre Detry.

– Firma Bzen pochodzi z Belgii. Została założona przez grupę przyjaciół i inżynierów. Chcieli oni stworzyć rower, który pozwoli jeździć do baru, pracy, sklepu w bezpieczny i szybki sposób. Twórcy Bzen wspominają również o jednym ważnym aspekcie podróży na rowerze – pocie. Rower elektryczny oferuje pod tym względem większy komfort niż ten tradycyjny – czytamy na blogu “Rozładowani”.

Jak podaje ciechanowski Urząd Miasta: BZEN zajmuje się produkcją wysokiej jakości, superlekkich, wygodnych, stylowych rowerów elektrycznych. Jednoślady są projektowane dla europejskich klientów. Głównymi rynkami zbytu są Niemcy i Belgia. Komponenty produkowane są głównie na terenie Europy.

Fabryka rowerów elektrycznych w Ciechanowie powstanie przy ul. Kolonia Niechodzka. Nowy zakład pracy, który będzie zatrudniał m.in. wysoko wykwalifikowaną kadrę, będzie neutralny dla środowiska. Nie będzie generował emisji CO2, nie będzie emitował hałasu, nie będzie wytwarzał chemikaliów.

– Po ponad dwóch latach spotkań, uzgodnień i dobrej współpracy możemy ogłosić świetną informacje dla Ciechanowa. Decyzję o lokalizacji tego biznesu właśnie u nas traktujemy jako docenienie potencjału rozwojowego Ciechanowa. Do tego jest to olbrzymia szansa na lokalną specjalizację w innowacyjnej branży elektromobilności. Inwestycja wpisuje się w profil naszego miasta, stawiającego na ekologię, budowę ścieżek rowerowych i zieloną energię – mówi prezydent Krzysztof Kosiński.

– Działki o powierzchni 1,2153 ha, znajdujące się w obszarze osiedla „Przemysłowe”, na których powstanie inwestycja zostały wystawione przez miasto na sprzedaż w przetargu ograniczonym do podmiotów, które uzyskały decyzję o wsparciu ze strony Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miasto wspierało inwestora w procesie uzyskiwania decyzji. BZEN kupił nieruchomości od ratusza za 771 tys. zł – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

– Do tej pory nasze ultralekkie pojazdy elektryczne produkowaliśmy wyłącznie w małej manufakturze. Świetnie przyjęły się na wymagających rynkach, gdzie rower jest bardzo popularnym środkiem lokomocji. Teraz zdecydowanie zwiększamy wolumen produkcji. Chcieliśmy, by nowa fabryka była zlokalizowana w Europie, a nie np. w Chinach. Nie pędzimy ślepo za zyskiem, skrupulatnie szukaliśmy miejsca, które będzie odpowiednie i spójne z założeniami naszej firmy. Wybraliśmy Ciechanów. Mam nadzieję, że przyłożymy swoją cegiełkę do rozwoju tego pięknego miasta – podkreślił założyciel i prezes BZEN Pierre Detry.

BZEN produkuje obecnie pięć modeli rowerów elektrycznych: Amsterdam (wygodny i stylowy), Vienna (bezpieczny, z łatwością wsiadania), London (klasycznie komfortowy), Brussels (uniwersalny) i Milano (sportowy).

– Szacowana wartość budowy fabryki to ponad 16 mln zł. Proces budowy ma być realizowany w latach 2024-2026 – dodaje Paulina Rybczyńska.

red

Fot. UM Ciechanów/Od lewej: prezydent Krzysztof Kosiński, prezes Pierre Detry.