Harfa celtycka zabrzmiała w Opinogórze

Na scenie koncertowej Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zabrzmiała harfa celtycka.

Koncert Niedzielny – 14 lipca – zgromadził po raz kolejny miłośników muzyki klasycznej, którzy wysłuchali niepowtarzalnego programu łączącego klasykę z epoki romantyzmu z nowoczesnymi brzmieniami pieśni w wykonaniu Katarzyny Zdrojkowskiej-Pytlak (sopran) i Michała Zatora (harfa celtycka, śpiew) przeplatanych recytacjami utworów poetyckich Zygmunta Krasińskiego. W programie koncerty znalazły się m.in. utwory G.F. Haendela, F. Chopina, G. Pucciniego, S. Moniuszki,
N. Rimskiego-Korsakova, a także E. Morricone, czy L. Cohena oraz kompozycje własne harfisty.

Michał Zator jest najprawdopodobniej jedynym harfistą w Polsce i jednym z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu. Jest stypendystą Marszałka Wielkopolski, absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Katarzyna Zdrojkowska-Pytlak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, wykonywała w swojej karierze muzycznej m.in. partie oratoryjne takich kompozytorów jak C. Saint-Saens, czy A. Mozart w Niemczech, Danii i USA.
Niecodzienny duet harfisty z sopranistką stworzył niepowtarzalny nastrój muzyczno – poetycki koncertu nagrodzonego przez publiczność owacją na stojąco.


Najbliższy koncert niedzielny w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze pt. „Moniuszko na Salonach” odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 15:00. W związku z obchodami 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki na scenie obecna będzie prapraprawnuczka kompozytora Elżbieta Janowska – Moniuszko, która poprowadzi koncert w wykonaniu Magdaleny Idzik – mezzosopran, Macieja Przestrzelskiego – skrzypce i Moniki Polaczek-Przestrzelskiej – fortepian.

Fot. Michał Krzyżanowski/Muzeum Romantyzmu