Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka korzystającego z Instagrama?

Media społecznościowe to naturalne środowisko dla dzisiejszych nastolatków. Szacuje się, że 8% użytkowników Instagrama, z którego miesięcznie korzysta niemal 1,4 miliarda osób, stanowi młodzież od 13 do 17 roku życia. Jak każda platforma, również Instagram ma swoją ciemną stronę. Cyberprzemoc, oszustwa, kontakt z nieodpowiednimi treściami czy ataki internetowych przestępców – to zagrożenia, z którymi mogą spotkać się jego użytkownicy. Ekspert ESET radzi, które wbudowane funkcje aplikacji mogą wykorzystać rodzice, aby chronić prywatność i podnieść bezpieczeństwo swoich dzieci, gdy korzystają z Instagrama. 

Ustaw prywatność konta i ogranicz dostęp do publikowanych treści

W zakresie prywatności użytkowników Instagram oferuje dwie opcje – każde konto może być publiczne lub prywatne. Obecnie aplikacja w przypadku rejestracji użytkowników poniżej 16 roku życia w sposób domyślny ustawia nowopowstałe konto w trybie prywatnym. Oczywiście użytkownicy nadal mogą w dowolnym momencie zdecydować się na zmianę ustawień. Konto prywatne jest jednak lepszą opcją dla osób, które chcą dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ten tryb wymaga, aby właściciel każdorazowo zatwierdzał, kto dokładnie może obserwować jego profil.

– Posiadanie profilu publicznego i umożliwianie dostępu do treści każdej osobie z zewnątrz niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw. Dlatego powinniśmy rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach, jakie mogą napotkać, korzystając z mediów społecznościowych. Rozmowa i uświadomienie młodemu człowiekowi, że może zawsze zwrócić się po pomoc do rodziców czy opiekunów jest fundamentem bezpieczeństwa – radzi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET. – Pamiętajmy przy tym, że korzystanie z konta publicznego daje nam możliwość ustawienia sposobu udostępniania treści tak, aby ich część trafiała wyłącznie do bliskich znajomych. Co więcej, w przypadku zmiany konta publicznego na prywatne, użytkownicy, którzy wcześniej obserwowali konto naszego dziecka, w dalszym ciągu będą mieli dostęp do wszystkich udostępnianych przez nie treści – dodaje ekspert ESET.

Chroń dziecko przed podejrzanymi wiadomościami

Direct Message (DM), czyli bezpośrednie wiadomości kierowane do użytkowników w Instagramie są integralnym elementem kultury tej platformy społecznościowej. W ten sposób nastolatki reagują i komentują opublikowane przez siebie posty. Rozsądnym jest zachowanie pewnego poziomu kontroli nad tym, kto może wysłać wiadomość do naszego dziecka. Instagram wprowadził opcję, która uniemożliwia dorosłym wysyłanie wiadomości do osób poniżej 18 roku życia, chyba że Ci obserwują konto nadawcy. Dodatkowo Instagram wysyła powiadomienia o próbie kontaktu ze strony użytkownika, którego działania administratorzy platformy uznają za podejrzane.

– Aplikacja powiadomi młodych użytkowników, gdy dorosły, który wykazywał potencjalnie podejrzane zachowanie, wchodzi z nimi w interakcję za pośrednictwem wiadomości bezpośrednich. Działa to w ten sposób, że jeśli pełnoletni użytkownik wysyła dużą liczbę próśb o zawarcie znajomości lub wiadomości do wielu osób poniżej 18 roku życia, aplikacja powiadamia o tym odbiorców i umożliwia im zakończenie takiej rozmowy, a także zablokowanie i zgłoszenie administratorom takiego użytkownika – wyjaśnia Kamil Sadkowski.

Filtruj komentarze

Interakcje w mediach społecznych są prowadzone z różną dynamiką i w wieloraki sposób. Nierzadko przeradzają się w burzliwe dyskusje, których efektem mogą być złośliwe komentarze i obraźliwe wiadomości. Często dyskusje te są wywoływane przez internetowych trolli, którzy starają się nakręcić dyskusję angażującą jak największą liczbę komentatorów. Trolling może przekształcić się w cyberprzemoc lub cyberstalking, którego efekty mogą być bardzo szkodliwe dla młodych użytkowników. Instagram ma kilka przydatnych funkcji i ustawień, które pomogą ochronić użytkownika przed tego rodzaju sytuacjami. Filtr komentarzy może ukryć te obraźliwe – zarówno przed naszymi dziećmi, jak i pozostałymi obserwującymi profil. System ukryje komentarze zawierające określone wyrazy. Każdy użytkownik może samodzielnie skonfigurować listę słów i haseł, które uważa za obraźliwe.

Rozmawiaj z dzieckiem i korzystaj z narzędzi, aby zwiększyć ochronę

Niezależnie od tego, czy twoje dziecko korzysta z Instagrama, aby pozostawać w kontakcie z przyjaciółmi, komunikować się z ludźmi o podobnych poglądach czy być na bieżąco z najnowszymi trendami warto upewnić się, że własna prywatność i bezpieczeństwo są dla niego istotne. Regularna rozmowa i uświadamianie zagrożeń powinny stanowić fundament bezpieczeństwa w sieci.

– Warto rozważyć zachęcenie dziecka do podjęcia dodatkowych kroków mających na celu promowanie odpowiedniego korzystania z mediów społecznościowych. Na swoim blogu z grudnia 2021 r. Instagram zaczyna na przykład zachęcać dzieci do robienia regularnych przerw od ekranów. Pomaga im również zarządzać ich cyfrowym śladem, ułatwiając zbiorcze usuwanie starych treści, polubień i komentarzy. Dodatkowo w marcu 2022 r. platforma wprowadzi pierwszy zestaw kontroli rodzicielskiej. To rozwiązanie da rodzicom nie tylko możliwość sprawdzenia, jak długo dzieci korzystają z aplikacji, ale również ustawienia limitów czasu użytkowania platformy – podsumowuje ekspert ESET.

Red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne