Jeszcze w tym roku druhowie z dwóch jednostek OSP w gminie Opinogóra Górna będą szybciej ruszać do akcji

Dzięki rządowemu wsparciu strażacy z OSP Długołęka i OSP Władysławowo w gminie Opinogóra Górna będą szybciej wyruszali do akcji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczyło 60 tys. zł na nowy system powiadamiania o zdarzeniach.

– W ramach realizacji zadania pt. „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych” sfinansowanego w całości ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jednostki OSP Długołęka oraz OSP Władysławowo zabudują nowe systemy powiadamiania druhów ratowników z zdarzeniach. Łącznie na zadania zostały przeznaczone środki w wysokości 60 tys. zł, a ich realizacja odbędzie się jeszcze w tym roku – poinformował dzisiaj (wtorek, 5 października) oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie mł. kpt. Damian Kołpaczyński.

Jak urządzenie wpłynie na sprawność działania jednostek? – System selektywnego alarmowania usprawnia możliwość powiadomienia odległych jednostek OSP o zdarzeniach, a także poszczególnych druhów biorących udział w bezpośrednich działaniach. Do tej pory dyżurny kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ciechanowie po otrzymaniu informacji o zdarzeniu kontaktował się telefonicznie z osobą odpowiedzialną w danej jednostce. Osoba ta udawała się do remizy, skąd ręcznie uruchomiała syrenę alarmową. Przez to proces alarmowania trwał dłużej. Teraz, dzięki nowemu systemowi selektywnego alarmowania dyżurny odpowiednim kodem przypisanym poszczególnej jednostce OSP uruchomi zdalnie syrenę alarmową – wyjaśnia mł. kpt. Damian Kołpaczyński.

red