Joanna Potocka-Rak: jeszcze trochę cierpliwości

Marek Szyperski. Pani Prezydent, tory są, ławki są, tablica informacyjna stoi, choć jeszcze bez treści, a „ciuchci” jak nie było na skwerze przy ul. Fabrycznej, tak nie ma… Mam nadzieję, że nie odjechała „w siną dal..”

Joanna Potocka-Rak, I zastępca prezydenta Ciechanowa. Co prawda kolejka wąskotorowa przestała jeździć w Ciechanowie w 1986 r., ale dzięki realizowanemu projektowi powróci ponownie na ulicę Sienkiewicza jeszcze w tym roku. To z pozoru łatwe zadanie, okazało się niezwykle trudne w realizacji. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach… Oczywiście zawsze znajdą się tacy, którym łatwo przychodzi pisanie zwłaszcza na Fb, o tym jak należałoby to zrobić, ale jak powiedzielibyśmy sprawdzam – to niestety dokonań własnych w przedmiocie, w którym się wypowiadają, jakoś nie widać… Na przygotowanym już skwerku przy ulicy Fabrycznej, stanie parowóz PX-48 , to model, który kiedyś przemierzał ulicę Sienkiewicza. Jeszcze trochę cierpliwości, ale efekt końcowy będzie tego wart…

Czy lokomotywa, gdy już stanie na zaplanowanym miejscu, będzie tylko dobrym motywem do fotografowania i filmowania, czy też na skwerze, wokół niej będzie się coś działo?

Skwer przy ulicy Fabrycznej, dotychczas był miejscem o niewykorzystanym potencjale. Nowy chodnik, czy elementy małej architektury były niezwykle potrzebne i już powstały, ale oczywiście wszyscy czekają na parowóz, który będzie niezwykłą atrakcją tego miejsca. Jednak musimy pamiętać i przestrzegać wymagań określonych w  Decyzjach Konserwatorskich dotyczących przeniesienia zabytkowego drewnianego budynku z terenu dworca PKP.  Po odtworzeniu tego obiektu właśnie na tym skwerku, zostanie w nim urządzona ekspozycja poświęcona historii kolei wąskotorowej w Ciechanowie. Nowa funkcja, otworzy ten teren na nowo, a sąsiedztwo pięknej ulicy Sienkiewicza doda uroku i przywróci wspomnienia ciuchci, która kiedyś wielokrotnie ją przemierzała…

Na zdjęciu od prawej: kierownik Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ciechanowie Wanda Gołębiewska, Joanna Potocka-Rak, kierownik wydziału zamówień publicznych i inwestycji Urzędu Miasta Ciechanów Bernadetta Markowicz.

fot. archiwum Joanny Potockiej-Rak