Już nie do Straży w Ciechanowie. Teraz do Radomia, do CPR

Od wczoraj (środa, 26 czerwca) dzwoniąc pod numer alarmowy Straży Pożarnej 998 – mieszkańcy powiatu ciechanowskiego. Oznacza to, że wybierając numer 998 dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, a nie do oficera dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki – obsługa połączeń numeru alarmowego 998 przez operatorów numeru  112  wdrażana jest w całym kraju. Po zmianie połączenie będzie kierowane do operatora numeru alarmowego 112, którego zadaniem będzie przefiltrowanie zgłoszeń pod kątem zasadności i przekazanie tych wymagających interwencji do właściwej terytorialnie Straży Pożarnej lub innej właściwej służby.

– Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wczoraj razem z powiatem ciechanowskim przełączone zostały powiaty: mławski, płoński, pułtuski,

red