Karabin zamiast nart, czyli “Ferie w WOT”

W ostatnią sobotę (8 lutego), w Ciechanowie ruszyła kolejna edycja projektu „Ferie w WOT”.  To specjalnie przygotowane przeszkolenie wojskowe dedykowanego uczniom i studentom, którzy korzystają z zimowej przerwy w nauce. 

Projekt „Ferie w WOT” to nie propozycja wypoczynku dla uczniów i studentów, a propozycja aktywnego spędzenia wolnego czasu na poligonie, zasmakowanie żołnierskiego życia i zdobycie wiedzy i umiejętności, które posiada nie wielu młodych ludzi.

Szkolenie podstawowe organizowane w trakcie ferii, nie różni się niczym od szkoleń, które odbywają się w innych terminach. Tradycyjnie rozpoczęło się powołaniem do służby, które przyciągnęło w minioną sobotę ponad 80 ochotników z różnych rejonów północnego Mazowsza.  Wśród nowo wcielonych jest aż 20 uczniów i studentów oraz 3 nauczycieli, którzy korzystając z przerwy w nauce postanowili zdobyć żołnierskie szlify.

Tego dnia kandydaci zostali wyposażeni w ekwipunek przysługujący każdemu żołnierzowi oraz musieli zaliczyć test sprawności fizycznej złożony z 3 dyscyplin sportowych – bieg na 3000 m, skłony tułowia w przód czyli tzw. „brzuszki”, oraz pompki. Dziś rozpoczęli faktyczne szkolenie czyli pierwsze zajęcia na poligonie, w najbliższych dniach również czeka ich szkolenie strzeleckie na Czarnotach i nauka efektywnego i bezpiecznego posługiwania się bronią. Każdy kolejny dzień to intensywny kilkunastogodzinny trening nie tylko strzelecki, ale także nauka zagadnień z zakresu taktyki, pierwszej pomocy, ewakuacji rannego z pola walki czy posługiwania się mapą. „Szesnastka”  jest początkiem przygody z wojskiem, jest zaledwie namiastką tego co przeżyją i nauczą się w ciągu kolejnych 3 lat szkolenia.

Szkolenie młodych rekrutów zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej, która tym razem będzie miała szczególny charakter, ponieważ tego samego dnia, absolwenci kursu podoficerskiego Sonda otrzymają promocję na pierwszy stopień podoficerski. Będzie to pierwsza tego typu uroczystość w koszarach 5. MBOT.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy blisko 25 tysięcy żołnierzy z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5. Brygady OT.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej