“Kierowco! Nie polujemy na zebrach”

Ciechanowscy policjanci rozpoczęli dzisiaj (wtorek, 12 września) kampanię “Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Wspólnie z uczniami szkół podstawowych z powiatu ciechanowskiego apelowali do kierowców o bezpieczną jazdę, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych, zwłaszcza tych, które usytuowane w rejonie placówek szkolnych.

– Zapewnienie bezpieczeństwa pieszych jest jednym z priorytetów ciechanowskich policjantów. Piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. W zderzeniu z pojazdem nie mają żadnych szans. Tymczasem osoba przechodząca przez jezdnię na przejściu powinna być całkowicie bezpieczna – informuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

Najczęściej sprawcami wypadków z udziałem pieszych są kierowcy, którzy zapominają bądź nie respektują obowiązków jakie mają podczas zbliżania się do przejścia. A taki kierujący powinien zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach. Kierowca również zobowiązany jest do obserwacji sytuacji na drodze, ponieważ w każdej chwili na przejście może wejść pieszy, np. dziecko, które nie ma jeszcze takiej wiedzy, wyobraźni czy przewidywalności.

– O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo pieszego przypominali dzisiaj uczniowie szkół z powiatu ciechanowskiego. W ramach akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach” najmłodsi mieszkańcy w towarzystwie ciechanowskich policjantów, apelowali do kierowców o bezpieczną jazdę, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych, zwłaszcza tych, które usytuowane w rejonie placówek szkolnych – relacjonuje asp. Magda Zarembska. – Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ciechanowie, Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Grudusku, które brały udział w dzisiejszej akcji, same przygotowywały banery oraz plakaty, za pomocą których apelowały do kierowców o ostrożną jazdę. Dodatkowo uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 6 towarzyszyła maskotka zebra, która wręczała kierowcom ulotki zawierające wskazówki dotyczące właściwego zachowania w rejonie przejścia dla pieszych.

Akcja potrwa do 15 września.

red

Fot. KPP w Ciechanowie