Kolejne PKS-y upadają. Po Ciechanowie kolej na Mławę

Niestety, to nie był primaaprilisowy żart – 1 kwietnia na stronie internetowej PKS Mława pojawił się komunikat o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji. Autobusy mławskiego PKS, należącego do spółki Mobilis przestaną kursować od 22 czerwca.

Publikujemy treść komunikatu:

“Szanowni Państwo,

Informujemy, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKS w Mławie S.A. w dniu 29.03.2019 r. podjęło uchwałę o rozwiązaniu Spółki i otwarciu jej likwidacji.

Jednocześnie chcemy Państwa zapewnić, że naszą intencją jest prowadzenie działalności transportowej na trasach obsługiwanych przez PKS w Mławie S.A. w likwidacji do 21.06.2019 r. Z naszej strony zabezpieczenie pewności podróży dla naszych Pasażerów jest priorytetem.

Głównym powodem likwidacji spółki jest trudna sytuacja rynkowa oraz drastycznie, z roku na rok, malejąca liczba Pasażerów, którzy regularnie korzystają z usług regionalnej komunikacji autobusowej. W związku z tym, mimo wprowadzonych optymalizacji operacyjnych, nasz model biznesowy pozostawał długoterminowo nierentowny. Obejmował on kompleksową obsługę przewozów szkolnych i linii lokalnych oraz miał zapewniać mieszkańcom regionu dogodną siatkę połączeń. 

Jednocześnie chcemy pozostać w ścisłym kontakcie z władzami lokalnymi, aby pomóc wypracować rozwiązania komunikacyjne dla poszczególnych gmin po zamknięciu naszej działalności transportowej.


Likwidatorzy PKS w Mławie S.A. w likwidacji

Przypomnijmy, że dziewięć lat temu Skarb Państwa (za rządów koalicji PO-PSL) sprzedał izraelskiej Grupie Mobilis PKS-y z Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Przasnysza, Mławy i Mińska Mazowieckiego. Pierwsze cztery zostały już zlikwidowane. Teraz przyszła kolej na Mławę.

Warto zaznaczyć, że likwidacja mławskiego PKS następuje tuż po ogłoszeniu przez rząd Zjednoczonej Prawicy programu dopłat do połączeń lokalnych. To zła wiadomość nie tylko dla mieszkańców Mławy i powiatu mławskiego, ale także dla ciechanowian i mieszkańców powiatu ciechanowskiego. To autobusy mławskiego PKS, po likwidacji ciechanowskiej spółki, utrzymywały komunikację na trasie Ciechanów-Mława. Były chyba jedynymi lokalnymi autobusami, które jeszcze korzystały z oddanego z wielką pompą do użytku przez Mobilis i miejscowe władze nowego dworca autobusowego w Ciechanowie. Teraz będą zajeżdżały już tylko autobusy linii dalekobieżnych i międzynarodowych. No bo, po co jechać z Ciechanowa do Stupska czy Konopek skoro można do Brukseli.

Marek Szyperski