Kolejny zaciąg do Terytorialsów

Prawie 200 chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej stawiło się w minioną sobotę (24 czerwca) w koszarach 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój – w Ciechanowie i Siedlcach.

Zdecydowana większość z ochotników, prawie 80 proc. nie miała wcześniej nic wspólnego z wojskiem. Teraz wszyscy odbywają 16 – dniowe szkolenie podstawowe, na Placu Ćwiczeń Taktycznych Targonie k. Ciechanowa.

– To już drugie szkolenie podstawowe w czasie wakacji. Pierwsze, odbyło się na samym ich początku i przyciągnęło liczną grupę młodych ludzi, którzy w ten sposób rozpoczęli wakacyjną przygodę. Drugi termin szkolenia w ramach projektu WOT, przypadający na koniec sierpnia, został wybrany nie bez kozery – głównie z myślą
o studentach, którzy rok akademicki rozpoczną dopiero w październiku, a swój wolny czas chcieliby spożytkować w nieco inny sposób niż zwykle. Tak duże zainteresowanie służbą wojskową spowodowało, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 21 tysięcy żołnierzy – informuje Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. MBOT.

– Miniony weekend u Terytorialsów, to nie tylko liczne powołania, ale także intensywne szkolenia rotacyjne w całym Rejonie Odpowiedzialności Brygady. Łącznie w 5. Mazowieckiej Brygadzie OT szkoliło się blisko 250 żołnierzy, natomiast w skali całego kraju szkolonych było aż 10 tysięcy Terytorialsów. Żołnierze podczas szkoleń realizowali m.in. marsze ubezpieczone, bytowanie w terenie przygodnym, elementy udzielania pierwszej pomocy oraz terenoznawstwa i taktyki a także zajęcia strzeleckie – dodaje Aneta Szczepaniak.

FOT. 5. MBOT