Koronawirus. Powiat ciechanowski: już prawie pół setki osób pod nadzorem

Dzisiaj (piątek, 13 marca) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie poinformował, że sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu związana z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19 wygląda następująco;

  • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 43
  • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 0
  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1

Koronawirus – co o nim wiemy

Czy koronawirus, wywołujący chorobę COVID-19, jest groźniejszy od znanego nam wirusa grypy? Co o nim wiemy i czy potrafimy opanować epidemię znanymi nam sposobami?

W mediach społecznościowych trafiamy na mnóstwo fałszywych informacji, publikowanych z niewiedzy lub dla zabawy straszenia innych. W końcu nie jesteśmy pewni, czy, zachowując znane nam w przypadku np. grypy środki ostrożności, możemy zminimalizować ryzyko zagrożenia. Na naszych lękach żerują sprzedawcy cudownych środków lub po prostu maseczek ochronnych.

Żeby zapobiegać nieuzasadnionej panice Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę najczęstszych mitów, pomyłek i wątpliwości dotyczących nowego koronawirusa i wywołanej przez niego epidemii.

Prawda czy fałsz?

Koronawirus to nowy rodzaj zagrożenia, naukowcy nic o nim nie wiedzą.

FAŁSZ

Naukowcy znają 7 różnych koronawirusów. Średnio raz na dekadę pojawia się nowy koronawirus u ludzi. Wywołuje on rozmaite choroby układu oddechowego. Nie ma lekarstwa na koronawirus SARS-CoV-2.

Nie ma lekarstwa na koronawirus SARS-CoV-2.

PRAWDA

Na razie nie ma szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Niedostępne są też leki hamujące namnażanie się tego wirusa. 
Lekarze stosują dotychczas znane leki, które pomagają zwalczyć objawy choroby wirusowej (leczenie objawowe).Koronawirus jest bardziej zaraźliwy niż dotychczas znane nam wirusy.

Koronawirus jest bardziej zaraźliwy niż dotychczas znane nam wirusy.

FAŁSZ

Koronawirus SARS-CoV-2 jest bardzo zakaźny, ale daleko mu do zakaźności wirusów od dawna znanych ludzkości, takich jak wirus odry czy ospy wietrznej.Przebieg wywołanej przez koronawirusa choroby COVID-19 jest bardzo niebezpieczny i kończy się często śmiercią pacjenta.

Przebieg wywołanej przez koronawirusa choroby COVID-19 jest bardzo niebezpieczny i kończy się często śmiercią pacjenta.

FAŁSZ

U 80% chorych, przebieg choroby jest łagodny, ciężkie powikłania występują u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi.COVID-19 powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa.

COVID-19 powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa.

PRAWDA

Około 3,4 procent potwierdzonych przypadków COVID-19 było śmiertelnych, podczas gdy w przypadku grypy jest to poniżej 1 procent. 
Jednocześnie COVID-19 nie przenosi się tak szeroko jak grypa. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, tak jak wirus grypy.

Więcj na https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie