Listopad – Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów

Na całym świecie listopad został uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. To czas, kiedy warto przypomnieć o badaniach profilaktycznych, które ratują zdrowie i życie. Należy pamiętać, że w początkowym stadium rozwoju, choroba często nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznacznie nasilone.

Rak prostaty

Rak prostaty, inaczej nazywany rakiem stercza lub gruczołu krokowego, jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Mężczyźni po 50. roku życia powinni corocznie wykonywać oznaczenie stężenia PSA z krwi oraz zgłaszać się do lekarza na badanie urologiczne.

W początkowym stadium rozwoju, choroba nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznacznie nasilone poprzez m.in.: częste oddawanie moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia czy oddawanie moczu wąskim strumieniem.

Na etapie zaawansowanym, choroba objawia się poprzez m.in.: ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, krew w nasieniu, utratę apetytu, niewyjaśnioną utrata masy ciała.

Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania to m.in.: wiek, genetyka, otyłość i dieta wysokotłuszczowa. Wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty ma m.in.: dieta bogata w produkty roślinne, niepalenie, a także aktywność fizyczna.

Rak jądra

Nowotwór jądra jest umiarkowanie rzadką chorobą nowotworową w Polsce. Jednak jest to choroba młodych mężczyzn. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku 15-40 lat. Największą rolę we wczesnym rozpoznaniu nowotworu ma samobadanie jąder.

Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania to m.in.: genetyka, zespół Klinefeltera, czy niekorzystne zmiany środowiskowe.

Do pierwszych objawów nowotworu można zaliczyć m. in.: zgrubienia, zmiany w wielkości jądra, bolesność przy dotyku, uczucie ciągnięcia oraz ogólny dyskomfort w obrębie moszny. Najważniejszym objawem jest niebolesny guz wyczuwalny w jądrze.

Działania profilaktyczne, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia męskich nowotworów, to między innymi: zdrowa dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, podtrzymywanie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu.

Diagnostyka

  • W każdym wieku niezwykle ważne jest regularne samobadanie jąder.
  • Po 40. roku życia należy regularnie wykonywać badania prostaty. Warto zwrócić się z prośbą do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) o skierowanie do urologa oraz zrobić badanie PSA z próbki krwi, które ocenia stężenie swoistego antygenu sterczowego, produkowanego przez gruczoł krokowy mężczyzny. Po ukończeniu 50 lat powyższe badanie laboratoryjne należy wykonywać raz do roku.
  • Po ukończeniu 60 lat, raz w roku należy zrobić badanie USG jamy brzusznej, zbadać nerki oraz pęcherz moczowy.
  • Raz w roku należy zgłosić się na kontrolne badania moczu.
  • Warto brać udział w badaniach profilaktycznych, jak np. Profilaktyka 40 Plus.

W przypadku wystąpienia bólu w okolicach podbrzusza, zmian na skórze oraz wyczucia zgrubienia lub innych niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub skonsultować się z onkologiem (bez skierowania).

Infolinia onkologiczna:

Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800 190 590, dostępna całodobowo.

Uzyskasz informacje: jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie wykonać badania, w których programach profilaktycznych możesz wziąć udział.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki