Mazowieccy terytorialsi szkolą się z obsługi wyrzutni Javelin

Pierwsi żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w szkoleniu z zakresu obsługi wyrzutni Javelin. Kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN zorganizowany został przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i  zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

Pierwsza edycja kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów systemu Javelin odbyła się w czerwcu 2021 r. Do dziś przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy, z różnych brygad OT z całej Polski. Od kwietnia w kursach udział biorą także żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w kolejnej już edycji kursu udział bierze 8 żołnierzy 5. MBOT, a do końca maja z obsługi Javelin przeszkolonych zostanie kolejnych 13 mazowieckich terytorialsów. Kursy potrwają do końca 2022 roku, zaplanowano jeszcze 34 edycje, w których będą mogli wziąć udział żołnierze 5. Brygady.

Każda dwutygodniowa edycja kursu operatorów ppk JAVELIN podzielona jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Przybywający do CSWOT żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT