Mazowieccy terytorialsi szkolą się z żołnierzami armii brytyjskiej i amerykańskiej

Już blisko 100 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej brało udział we wspólnych szkoleniach z żołnierzami armii brytyjskiej i amerykańskiej. Mazowieccy terytorialsi budują w ten sposób zdolności do współpracy z partnerskimi armiami państw NATO.

W zeszłym roku 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej nawiązała współpracę z wojskami państw sojuszniczych, dzięki czemu żołnierze brygady mają możliwość na wymianę doświadczeń, rozwijanie swoich umiejętności i zdobywanie nowych.

Przez ostatnie 2 tygodnie grupa żołnierzy mazowieckiej brygady uczestniczyła w szkoleniu URBAN EXERCISE razem z żołnierzami Armii Stanów Zjednoczonych i żołnierzami Armii Wielkiej Brytanii z Grupy Bojowej eFP w Bemowie Piskim. Żołnierze poznali taktykę działania sojuszników w terenie zurbanizowanym, mieli możliwość zapoznania się z bronią używaną przez żołnierzy brytyjskich oraz strzelania z karabinka L85. Dużo czasu szkoleniowego poświęcono na ćwiczenia z zakresu działania w terenie zurbanizowanym, które odbywały się na terenie opuszczonej fabryki w Ełku. W trakcie szkolenia realizowano wiele różnych scenariuszy taktycznych zarówno w dzień jak i w nocy. Szkolenie było doskonałą okazją do poznania sposobu działania poszczególnych armii w terenie miejskim, wymiany doświadczeń szkoleniowych, zapoznania się z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy.

Wspólne szkolenia są kontynuowane i obecnie przyszli podoficerowie biorący udział w kursie podoficerskim SONDA w Komorowie mają możliwość szkolenia się z żołnierzami brytyjskimi również uczestniczącymi w Sondzie.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT