Mieszkanka powiatu ciechanowskiego oszukana na kryptowalutach

– Oszuści, chcący uzyskać dostęp do naszych danych oraz konta bankowego, chętnie wykorzystują zainteresowanie rynkiem kryptowalut. Zachęcają bezproblemowym pomnażaniem środków finansowych, bez ruszania się z domu. Służą radą i pomocą w pierwszych krokach na rynku inwestorskim a następnie okradają oszukane osoby. Przekonała się o tym ostatnio 47-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego – informuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosiła się mieszkanka powiatu ciechanowskiego, która znalazła w Internecie ogłoszenie dotyczące inwestycji w sieć gazociągów.

– Po podaniu swojego numeru telefonu z 47-latką skontaktował się mężczyzna o charakterystycznym wschodnim akcencie, który przedstawił ofertę inwestycji w kryptowaluty. Mężczyzna zaoferował pomoc w szybkim i prostym pomnożeniu środków finansowych. Za jego namową, kobieta przelała prawie 1000 zł na wskazany rachunek bankowy oraz zainstalowała na swoim telefonie oprogramowanie do obsługi zdalnego pulpitu. Na utworzonym koncie inwestorskim obserwowała zgromadzone i pomnożone pieniądze. Po jakimś czasie konto 47-latki zostało zablokowane, a kontakt z „doradcą” się urwał – informuje asp. Magda Zarembska.

Ciechanowscy policjanci przestrzegają, aby nie ulegać namowom i nie instalować na swoim telefonie, tablecie czy komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Oszuści często informują, że poprzez zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania środków finansowych. W rzeczywistości uzyskują dostęp do naszego urządzenia. Instalując taki program na życzenie osób, których nie znamy udostępniamy nasze dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych.

Co zrobić, by uniknąć takich kłopotów ?

  • przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania oraz danych karty płatniczej;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo.
  • sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy;
  • nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne