Minister zdrowia wyborczą “jedynką” PiS w okręgu płocko-ciechanowskim

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wystartuje z pierwszego miejsca listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr 16, płocko-ciechanowskiego w jesiennych wyborach do Sejmu.

Nazwiska 41 – “jedynek” ogłosił dzisiaj (sobotę, 13 lipca) prezes PiS Jarosław Kaczyński, który będzie “jedynką” w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki to numer jeden listy w Katowicach, a wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński – w Łodzi.

ŁUKASZ SZUMOWSKI – życiorys za oficjalną stroną internetową ministerstwa zdrowia.

Urodzony 3 czerwca 1972 roku.

Od listopada 2016 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym. Następnie rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii.

Żonaty, ma czwórkę dzieci. W wolnym czasie zajmuje się żeglarstwem oraz narciarstwem. Gra również na pianinie i gitarze.

Fot. Ministerstwo Zdrowia