Mława: znów oszustwo na “policjanta”

-Trwają czynności mławskiej policji w sprawie oszustwa oraz kilku usiłowań tego przestępstwa na terenie Mławy. Przestępcy, w każdym z sześciu zgłoszonych przypadków, podawali się za policjanta CBŚ. Jedna z seniorek straciła kilka tysięcy złotych, które przekazała obcemu mężczyźnie – informuje asp. sztab. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Do zgłoszonych policji zdarzeń doszło 18 czerwca, na terenie Mławy. We wszystkich przypadkach przestępcy dzwonili do starszych mieszkańców Mławy na numer telefonu stacjonarnego.  Pierwsze połączenie dotyczyło informacji o przesyłce z ZUS i banku, która ma zostać doręczona seniorowi. Następnie oszust dzwonił do seniora, podając się za policjanta CBŚ. Podawał swój numer identyfikacyjny i twierdził, że przebywa w komendzie policji w Mławie. Zajmuje się oszustwami bankowymi. Informował seniora, że jego pieniądze w banku są zagrożone, należy je jak najszybciej pobrać z konta i dalej postępować zgodnie z instrukcją policjanta. Oszust polecił, by pieniądze przekazać mężczyźnie w  umówionym miejscu.

-W czterech przypadkach, działania oszusta nie przyniosły żadnego skutku. Seniorzy powiadamiali prawdziwych policjantów. Jedna z seniorek pobrała już nawet oszczędności z konta i miała je przekazać nieznanemu mężczyźnie, jednak sytuacja wzbudziła jej podejrzenia i zgłosiła zdarzenie w komendzie policji – relacjonuje asp. sztab. Anna Pawłowska. – W jednym ze zgłoszonych przypadków, przestępcom udało się niestety okraść mieszkankę Mławy. 75-letnia kobieta, po odebraniu telefonu od oszusta, podającego się za policjanta, pobrała pieniądze z konta w banku i przekazała je na ul. Długiej w Mławie nieznanemu mężczyźnie. Seniorka straciła kilka tysięcy złotych.

Polica ostrzega – pomimo tak wielu informacji na temat działań przestępców metodą na wnuczka lub na policjanta, oszustwo wciąż działa, sprawcy wprowadzają jedynie niewielkie modyfikacje.
Zasada ostrożności jest prosta – nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazujemy pieniędzy obcej osobie – bez względu na to jaka historia się z tym łączy.

Prawdziwi policjanci nigdy nie dzwonią do przypadkowych osób,  angażując je w swoje działania – tym bardziej łączące się z przekazywaniem gotówki.

Policjanci apelują do rodzin seniorów oraz pracowników placówek bankowych o informowanie starszych osób, w jaki sposób działają oszuści, by zapobiec przestępstwu. Choć zdecydowana większość seniorów  pozostaje ostrożna i nie daje się nabrać na historyjki złodziei, nadal niestety dochodzi do przypadków, w których oszuści okradają seniora, wykorzystując jego ufność, zaskoczenie, chęć pomocy, poczucie zagrożenia. Rozmawiajmy z osobami starszymi o zagrożeniach, dajmy im odczuć, że nie są osamotnieni, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie a zaskakującą, trudną sytuację zawsze mogą skonsultować z kimś zaufanym w rodzinie.