Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w „Pamięci Świata”

Akta Wydziału Narodowego Polskiego z zasobu Muzeum Romantyzmu w Opinogórze uhonorowane wpisem na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Uroczyste wręczenie certyfikatów wpisu nowych obiektów z udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego, odbyło się 28 września w Pałacu Belwederskim w Warszawie. Wydarzeniu temu towarzyszyła wystawa zatytułowana „Dokumenty Niepodległej”, prezentowała obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego, które ze względu na ich znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości zostały wpisane na Polską Listę Krajową w ramach III edycji programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Wyróżnione akta z opinogórskiego archiwum, dokumentują szczególną rolę działań na rzecz odzyskania niepodległości jaka przypadła organizacjom i środowiskom Polonii amerykańskiej. Podstawowy zasób znajduje się w Muzeum Polskim w Ameryce z siedzibą w Chicago, natomiast część akt wytworzonych przez Centra Rekrutacyjne przechowywana jest w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W aktach Wydziału można znaleźć m.in. korespondencję Komisji Wojskowej, księgi rekrutacyjne, ankiety polskich ochotników wstępujących do tworzonej we Francji Armii Polskiej tzw. Błękitnej Armii, walczącej następnie na ziemiach polskich pod dowództwem gen. Józefa Hallera. W dokumentach reprezentowany jest cały przekrój socjalny polskiej emigracji w USA, od robotników i rzemieślników po aktorów i lekarzy – patriotów, gotowych z własnej woli walczyć o niepodległość Polski.
Tegoroczne uroczystości, które odbyły się między 28 a 30 września 2018 r., zostały objęte patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

AW

fot. Archiwum Muzeum Romantyzmu