“Myśl trzeźwo nad wodą” w “Bezpieczne Wakacje 2022”

Upały co prawda trochę zelżały, ale meteorolodzy ostrzegają przed kolejną falą iście afrykańskich upałów, która ma nadejść w drugiej połowie lipca. W takiej sytuacji nic dziwnego, że tłumy ludzi szukają ochłody nad wodą i  w wodzie.

By jednak nad wodą wypoczywać bezpiecznie należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. A, że ich znajomości nigdy za wiele, więc ciechanowskie Starostwo Powiatowe zorganizowało na kąpielisku Krubin piknik profilaktyczny w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2022”.

Był pokaz ratowania osoby tonącej, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz oczywiście promowanie zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą.

W akcji wzięli udział przedstawiciele: Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ciechanowie, Komendy Powiatowej Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie.

W ubiegłym roku w Polsce utonęło 408 osób. Najczęściej (61) wskutek kąpieli w miejscu nie strzeżonym przez ratowników. 78 osób przed utonięciem piło alkohol. W tym roku, w czerwcu, śmierć w wodzie poniosło 87 osób, a w lipcu – 17. Na Mazowszu, od początku wakacji do 4 lipca – utonęło 13 osób.

Mazowiecka Policja w ramach akcji profilaktycznej „Myśl trzeźwo nad wodą” zaleca przestrzeganie następujących zasad bezpieczeństwa:

nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu

wybieraj kąpieliska strzeżone, na których są ratownicy

przestrzegaj znaków zakazu i ostrzegawczych

naucz się pływać i doskonal tę umiejętność

na otwarte wody wypływaj tylko z asekuracją

pamiętaj, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać

nie skacz szczególnie na głowę do nieznanej wody

do wody wchodź powoli, stopniowo przyzwyczajaj ciało do niższej temperatury

nie pływaj bezpośrednio po posiłku

podczas burzy nie przebywaj w wodzie, ani na wodzie

pilnuj kąpiących się małych dzieci

Pierwsza pomoc tonącemu – za portalem https://pacjent.gov.p

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

W akcji ratunkowej tonącemu najbardziej kluczową rzeczą jest czas. Trzeba szybko zareagować, żeby okres niedotlenienia u takiej osoby był jak najkrótszy.

Gdy zauważysz, że ktoś tonie

  • wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112
  • oceń sytuację i wybierz najbezpieczniejszą metodę akcji ratunkowej
  • rzuć tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie, np. gumową piłkę, materac, koło, kij, w ostateczności nawet ubranie
  • jeśli potrafisz, idź lub płyń tonącemu na ratunek, zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie
  • podpłyń do tonącego od tyłu, by uniemożliwić mu chwyty, które mogłyby ograniczyć Twoje ruchy
  • na pierwszym miejscu stawiaj zawsze swoje bezpieczeństwo! Martwy ratownik nikogo już nie uratuje
  • jeśli nie potrafisz ratować tonącej osoby, zapamiętaj miejsce, w którym zniknęła pod powierzchnią wody, by wskazać je ratownikom.

Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności i nie czujesz się bezpiecznie – nie wchodź do wody. Nie ratuj też tonącego bez asysty innych osób.

Gdy poszkodowany jest już wyciągnięty na brzeg

Połóż go na twardym podłożu na wznak i sprawdź, czy jest przytomny – czy reaguje na głos, ból. Jeżeli nie reaguje:

  • Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego, a następnie sprawdź, czy oddycha. Połóż jedną rękę na jego czole, a drugą pod brodą i odchyl jego głowę do tyłu. Pochyl się nad jego twarzą i spróbuj poczuć oddech. Przez 10 sekund patrz na klatkę piersiową, sprawdzając, czy się porusza.
  • Jeżeli poszkodowany wciąż nie oddycha – zrób 5 wdechów przez maseczkę lub inne zabezpieczenie, a potem rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Wykonaj 30 mocnych uciśnięć – połóż splecione obie dłonie na środku klatki piersiowej i uciskaj nadgarstkami na głębokość 5-6 cm.
  • Wykonaj 2 wdechy i powtórz 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Z dróg pokarmowych może ulewać się treść pokarmowa. Obróć wtedy poszkodowanego na bok – z utrzymaniem głowy też na boku.

Czynności ratunkowe kontynuuj do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Red

Fot. Marek Szyperski