NFZ Mazowsze: Skraca się czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy

-Są już pierwsze efekty finansowania od 1 kwietnia br. zabiegów usunięcia zaćmy bezlimitowo. Już w pięciu placówkach pacjenci w stanie pilnym będą mieli wykonany zabieg w ciągu tygodnia, a w jedenastu czekają na operację krócej niż miesiąc – informuje Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ/Mazowsze.


Na Mazowszu zakontraktowano zabiegi usunięcia zaćmy w 24 placówkach. W trzech z nich pacjenci mogą mieć zoperowaną zaćmę jeszcze w tym roku, w czterech szpitalach – w pierwszym półroczu 2020 r.
Dyrektor Filip Nowak: – Z kolei pacjenci przyjmowani do szpitala w trybie pilnym w jedenastu szpitalach operowani są „na bieżąco” lub czekają krócej niż miesiąc. W ośmiu szpitalach zostaną zoperowani do końca 2019 roku. 
Do pacjentów, którzy czekają na zabieg dłużej niż pół roku, Mazowiecki Fundusz wysyła SMS-y z informacją, że na zabieg można czekać krócej. – To da im szansę, na zmianę wybranej placówki i szybszy powrót do zdrowia – mówi Filip Nowak, dyrektor mazowieckiego NFZ.
W przypadku długiego czasu oczekiwania na zabieg w placówce, w której zostało zarejestrowane skierowanie, istnieje możliwość zwrotu na prośbę pacjenta dokumentu i ponownej rejestracji w placówce z krótszym czasem oczekiwania.
Bieżące dane dotyczące czasu oczekiwania na badania dostępne są na stronie internetowej https://terminyleczenia.nfz.gov.pl, oraz  pod numerem infolinii 800 190 590.
Czas oczekiwania powinien się nadal skracać,  ponieważ  szpitale na Mazowszu wykonują średnio ok. 4800 zabiegów miesięcznie, podczas gdy w czerwcu zgłosiło się na nie ok. 2700 pacjentów z nowymi skierowaniami. – Jeśli ten trend się utrzyma, za rok na Mazowszu pacjenci z zaćmą w ogóle nie będą czekać na zabieg – podkreśla szef NFZ Mazowsze, Filip Nowak.

Fot. Pixabay.com