Opieka wytchnieniowa dla gminy Opinogóra Górna

Prawie 37 tys. zł w ramach rządowego programu „Opieka wytchnieniowa – Edycja 2021” otrzyma gmina Opinogóra Górna. Od wczoraj (24 marca) trwa nabór do programu prowadzony przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jak podają służby prasowe wojewody mazowieckiego – minister rodziny i polityki społecznej zweryfikował i zatwierdził wnioski gmin i powiatów w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021. Na realizację programu w województwie mazowieckim samorządy otrzymają blisko 8 mln zł.

– Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy  w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie. Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Województwo mazowieckie otrzymało na realizację tego programu łącznie 7 mln 631 tys. 736 zł 78 gr (kwota obejmuje koszty obsługi) dla 98 samorządów. W powiecie ciechanowskim dofinansowanie otrzyma gmina Opinogóra Górna. – Jestem bardzo zadowolony – skomentował nam wójt gminy Piotr Czyżyk. – Opieka wytchnieniowa to bardzo ważna forma pomocy, dla osób, które praktycznie przez całą dobę muszą się opiekować swymi bliskimi. Dzięki temu programowi mogą pozwolić sobie na chwilę oddechu, odpocząć, wybrać się na spacer.

Gmina Opinogóra Górna będzie realizowała program pn: „OPIEKA WYTCHNIENIOWA – EDYCJA 2021” od 1 kwietnia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku. Od 24 marca do 9 kwietnia trwa nabór uczestników do programu.

Jak informuje GOPS – głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: 1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, 2) osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem równoważnym.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstw.

Więcej na: https://opinogoragorna.naszops.pl/n,ogloszenie-gmina-opinogora-gorna-realizuje-program-pn-opieka-wytchnieniowa-edycja-2021-od-1-kwietnia-2021-roku-do-31-grudnia-2021-roku

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne