Oszukana przez hakera mławianka straciła ponad 3 tys. zł

Oszuści, wykorzystujący popularność znanych portali ogłoszeniowych, modyfikują metody działania, korzystając m.in. z phishingu.

Podszywają się pod administratora portalu, wysyłając sms z linkiem do pobrania pieniędzy za sprzedany towar. W efekcie przejmują konto bankowe oszukanej osoby i dokonują wypłat pieniędzy z konta. Przekonała się o tym ostatnio 61-letnia mławianka. Haker wykonał z jej konta 25 przelewów.

– Mławianka wystawiła na znanym portalu ogłoszeniowym przedmiot na sprzedaż. Kilka minut później otrzymałam wiadomość sms, że przedmiot został sprzedany. W wiadomości był link, z którego miała skorzystać, by pobrać pieniądze. Link przekierował kobietę do strony, przypominającej stronę logowania do banku. Kobieta wypełniła formularz, podając login i hasło. Po chwili straciła kontrolę nad kontem. Okazało się, że haker wykonał 25 przelewów, kobieta straciła ponad 3 tysiące zł. Natychmiast skontaktowała się z bankiem i powiadomiła policję. Jej konto bankowe zostało zablokowane. Postępowanie prowadzi mławska komenda policji – informuje oficer prasowy KPP w Mławie asp. sztab. Anna Pawłowska.

UWAGA. Zanim zdecydujesz się na korzystanie z portali ogłoszeniowych, zapoznaj się z ostrzeżeniami na stronie danego portalu oraz regulaminem transakcji kupna – sprzedaży. Nie podawaj kupującym swoich danych oraz danych konta bankowego. Korzystaj z opcji bezpiecznej i ubezpieczonej przesyłki, oferowanej przez portal, gdzie pieniądze ze sprzedaży pojawią się wprost na Twoim koncie, gdy towar zostanie odebrany przez kupującego. Nie korzystaj z linków do pobierania wpłat, które przesyłane są w mailu lub wiadomości sms. Jeśli coś Cię zaniepokoiło, skontaktuj się z administratorem portalu.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne