Oszuści znów dzwonili, ale na szczęście bezskutecznie

Oszuści stosujący, głównie wobec seniorów, tzw. metody na „wnuczka”, czy „policjanta”, znów próbowali oszukać mieszkańców Ciechanowa. Na szczęście dzwonili bezskutecznie.

– Ciągle warto przypominać i szeroko omawiać metody wykorzystywane przez przestępców działających metodą „na policjanta” czy metodą „na wnuczka”. Oszuści nie śpią. Cały czas próbują wyłudzić od kogoś pieniądze. Otrzymujemy informacje o oszustwach w sąsiednich powiatach, w ubiegłym tygodniu oszuści dzwonili również do mieszkańców Ciechanowa – tym razem na szczęście bezskutecznie – informuje oficer prasowy KPP w Ciechanowie nadkom. Jolanta Bym.

Policja apeluje o czujność! Jak działają sprawcy?

Najczęściej stosują dwie metody: „na wnuczka” i „na policjanta”. W pierwszej oszust podaje się za krewnego, który spowodował wypadek, pilnie potrzebuje pieniędzy, prosi o pomoc i zachowanie tajemnicy, a sam nie mogąc odebrać pieniędzy, przyśle po nie zaufaną osobę…

W drugiej przestępca podaje się za policjanta, czy prokuratora, informuje, że właśnie namierzono oszusta, nieuczciwych pracowników banku, w którym rozmówca posiada oszczędności, czy osobę próbującą wyłudzić kredyt na fałszywy dowód osobisty właściciela. Informują rozmówcę, że jego pieniądze są zagrożone i w celu ich ochrony, nakazują wypłacić wszystkie oszczędności z banku, a następnie przekazać je wskazanej osobie…

– Kolejny raz przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić. Przypominamy, że policjanci w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe! – apeluje nadkom. Jolanta Bym. – Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.

red

Fot. KPP Ciechanów