Pamięci Powstania w Getcie Warszawskim

Żółte żonkile na Bibliotece, rozdawane przechodniom w centrum miasta, kwitnące na skwerze Tajnej Organizacji Nauczycielskiej – w Ciechanowie pamiętano w poniedziałek (19 kwietnia) o 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie i pierwszy zbrojny zryw żydowski. Nieliczni i słabo uzbrojeni bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór przeważającym siłom niemieckich okupantów do 16 maja.

Po raz dziewiąty, dla upamiętnienia tego bohaterskiego zrywu, zorganizowano akcję “Żonkile”. W Ciechanowie te żółte kwiaty, kształtem przypominające Gwiazdę Dawida pojawiły się na gmachu Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Warszawskiej. W centrum miasta, własnoręcznie wykonane papierowe żonkile rozdawali przechodniom pracownicy Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. Urząd Miasta pochwalił się prawdziwymi kwiatami, które zakwitły na skwerze między ulicami: 3. Maja, Augustiańską i Orylską. Przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem na dawnym cmentarzu żydowskim na osiedlu Aleksandrówka.

red

Fot. PCKiSz w Ciechanowie