Piesi ranni na przejściach

Dwaj piesi zostali w poniedziałek (18 lutego) ranni w Ciechanowie. Do obydwu wypadków doszło na przejściach dla pieszych. Jeden ze sprawców odjechał z miejsca zdarzenia.

Do pierwszego zdarzenia doszło na ul. Armii Krajowej w rejonie skrzyżowania z ul. Rzeczkowską. – Tam ok. godz. 8 rano na przejściu dla pieszych został potrącony 16-letni mieszkaniec pow. ciechanowskiego. Funkcjonariusze ustalili, że 34-letni kierowca audi poruszający się lewym pasem ruchu w kierunku ul. Płońskiej, nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w momencie gdy przed przejściem zatrzymał się kierowca pojazdu poruszającego się prawym pasem ruchu. 16-latek został przewieziony do szpitala. Na szczęście chłopiec nie doznał poważniejszych obrażeń. Policjanci zatrzymali 34-letniemu kierowcy fakultatywnie prawo jazdy. Teraz o losach kierowcy zadecyduje sąd – informuje ciechanowska Policja. 

Drugi wypadek miał miejsce na ul. Mleczarskiej około godz. 22. – 25-letni mieszkaniec Ciechanowa doznał obrażeń ciała powyżej 7 dni. Do tego wypadku doszło również na przejściu dla pieszych, na drodze do dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Przebieg zdarzenia wyglądał bardzo podobnie, w momencie gdy kierujący pojazdem opel poruszający się prawym pasem ruchu w kierunku ul. Płońskiej  zatrzymał się aby umożliwić przejście przez przejście dla pieszych młodemu mężczyźnie, kierujący samochodem osobowym lewym pasem ruchu przejechał przez przejście nie zatrzymując się potrącił 25-latka. Kierowca samochodu, który potrącił mężczyznę nie zatrzymał się na miejscu zdarzenia – informuje Policja. – Funkcjonariusze prowadzą w tej sprawie intensywne czynności, przesłuchują świadków zdarzenia a także zabezpieczają monitoring zewnętrzny. Jesteśmy również w posiadaniu nagrania z kamery umieszczonej w pojeździe, który zatrzymał się przed przejściem i zarejestrował cały przebieg zdarzenia. Trwa postępowanie w tej sprawie. 

Art. 177 [Wypadek] 
§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Art. 178 [Surowsza odpowiedzialność] 


§ 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173art. 174 lub art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego wart. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.