Piją i siadają za kierownicę

Nie pomagają ani apele, ani kary. Ciechanowscy policjanci zatrzymali kolejnych trzech nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich już wpadł po raz drugi. – Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch – przypomina i ostrzega oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

16 marca w Ciechanowie na ul. 17 Stycznia policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego ciechanowskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem 33-letniego mieszkańca Ciechanowa. Mężczyzna zwrócił na siebie uwagę, bo nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz korzystał z telefonu w trakcie jazdy. – Okazało się, że to nie wszystko, co ma na sumieniu 33-latek. Badanie alkomatem wykazało w organizmie mężczyzny ponad 1,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy – relacjonuje pani rzecznik.

Dzień później policjanci z Posterunku Policji w Ojrzeniu zatrzymali do kontroli drogowej mazdę, którą kierował 38-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego. W tym przypadku badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie również zatrzymano prawo jazdy.

A w minioną sobotę (18 marca) dyżurny ciechanowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że we Wróblewie, gm. Gołymin-Ośrodek doszło do kolizji drogowej. – Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy zostali skierowani na miejsce zdarzenia ustalili, że kierujący audi uderzył w zaparkowany pojazd, a następnie odjechał. Właściciel uszkodzonego opla ujął sprawcę zdarzenia drogowego w sąsiedniej miejscowości i przekazał policjantom. Badanie stanu trzeźwości 46-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 46-latek wsiadł za kierownicę po alkoholu. Mężczyzna stracił już prawo jazdy za kierowanie w stanie nietrzeźwości – informuje mł. asp. Magda Zarembska.

Wszyscy trzej kierowcy odpowiedzą za swoje zachowanie przed sądem. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów minimum na trzy lata oraz wysoka nawiązka.

Pamiętajmy!

Będąc pod wpływem alkoholu, nasza uwaga jest rozproszona, a reakcja opóźniona, pojawiają się problemy z ostrością widzenia, zawęża nam się pole widzenia, alkohol prowadzi do utraty kontaktu z rzeczywistością i sprawia, że przestajemy logicznie myśleć, możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie – senni, mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi.

Pomimo wielu apeli policji wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Każdy pijany na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Odpowiedzialny kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca!

red