Po fałszywych “wnuczkach” kolej na “wnuczkę” – oszustkę

– Do 83-letniej mieszkanki gminy Glinojeck zatelefonowała fałszywa „wnuczka” z informacją, iż jej matka spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze. Apelujemy o rozwagę i czujność, oszuści nie zrezygnują z naszych pieniędzy – informuje i ostrzega podkom. Bożena Kuklak z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Wczoraj (wtorek, 8 czerwca) do 83-letniej mieszkanki gminy Glinojeck zadzwoniła kobieta, która podając się za jej wnuczkę poinformowała, że miała z matką wypadek. Matka potrąciła kobietę, która w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Potrzebne są pieniądze – 50.000 zł, bo matka trafi do aresztu. – Następnie rozmowę z seniorką prowadziła kobieta. Przedstawiła się jako „policjantka z Ciechanowa” i potwierdziła wersję przedstawioną przez fałszywą „wnuczkę”. Przebywający w domu syn seniorki wykonał połączenie z telefonu komórkowego do wnuczki seniorki wykluczając aby takie zdarzenie miało miejsce – relacjonuje podkom. Bożena Kuklak.  

– Po raz kolejny apelujemy do mieszkańców aby weryfikowali podawane przez oszustów  informacje. Przebywający w domu seniorki syn zareagował prawidłowo dokonując  weryfikacji informacji podawanych przez oszustów. Również gdy jesteśmy sami w domu, starajmy się „podejść na chłodno” do tej rozmowy telefonicznej, przerwijmy ją i skontaktujmy się z innym członkiem naszej rodziny aby zweryfikować otrzymane informacje  Jedyny bezpieczny sposób aby upewnić się czy przedstawiona historia jest prawdziwa to wykonanie nowego połączenia z innego aparatu telefonicznego np. z telefonu komórkowego, który posiadamy albo zadzwonienie od sąsiada na numer alarmowy 112 lub do bliskiej osoby. Wtedy będziemy mieć pewność, że rozmawiamy z prawdziwą wnuczką czy wnukiem czy też z Policją – apeluje podkom. Bożena Kuklak.

Red