Podał się za “policjanta CBŚ”. Wyłudził 20 tys. zł

– Kolejny mławski senior padł ofiarą oszustów, posługujących się dobrze znaną metodą „na policjanta”. 86-letni mężczyzna był przekonany, że pomaga w zatrzymaniu przestępców, działających w jednym z lokalnych banków. Oszuści nakłonili go, by wrzucił swoje oszczędności do śmietnika – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej w Mławie asp. sztab. Anna Pawłowska. 

Do zdarzenia doszło w ostatni piątek (2 lutego). Oszust, podający się za policjanta z wydziału przestępstw finansowych, w rozmowie telefonicznej, przekonał 86-letniego mławianina, że prowadzi działania operacyjne, w celu zatrzymania grupy oszustów, działających w banku, gdzie swoje konto ma senior.

– Polecił seniorowi, by wybrał oszczędności z konta i włożył je do śmietnika. Zapewnił, że pieniądze zostaną zwrócone mężczyźnie następnego dnia. Senior wykonał polecenia oszusta. Wybrał 25 tysięcy zł z konta i wrzucił do wskazanego przez przestępcę śmietnika. Po pewnym czasie senior zorientował się, że padł ofiarą oszustów i natychmiast powiadomił prawdziwych policjantów. Podczas interwencji, policjanci odnaleźli 5 tysięcy zł, których przestępcy nie zdołali zabrać. Trwają dalsze czynności, postępowanie prowadzi mławska komenda policji – relacjonuje pani rzecznik. 

Zasada ostrożności jest prosta – nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcej osobie – bez względu na to jaka historia się z tym łączy. Prawdziwi policjanci nigdy nie dzwonią do przypadkowych osób,  angażując je w swoje działania. Nie proszą o przekazanie pieniędzy lub wypłatę pieniędzy z konta. 

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne