Policjanci dzisiaj zadbają szczególnie o bezpieczeństwo pieszych i cyklistów

Od godz. 6. rano do 22. ciechanowscy policjanci prowadzą dzisiaj działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. – Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń – informuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Ciechanowie.

– Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ich genezą jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim – informuje pani rzecznik. – Policyjna akcja rozpoczęła się o godz. 6.00 i będzie trwała do godz. 22.00. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci zwrócą uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierującymi pojazdami.

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście. Pieszy natomiast musi wiedzieć, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

– Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania. Pamiętajmy – wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa! – apeluje asp. Magda Zarembska.

red

Fot. KPP Ciechanów