“Poloneza czas zacząć”

Koncert “Poloneza czas zacząć” na 200-lecie polskiego romantyzmu w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

W niedzielne popołudnie, 10 lipca br., za sprawą muzealnych, cyklicznych Koncertów Niedzielnych publiczność licznie zgromadzona w opinogórskiej Oranżerii miała okazję udać się w muzyczną podróż w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

Wydanie w wileńskiej oficynie Józefa Zawadzkiego zbioru „Ballady i romanse” zamieszczonego w pierwszym tomie „Poezji” Adama Mickiewicza w 1822 roku uznawane jest za symboliczny początek romantyzmu w Polsce. W czerwcu br. minęło dokładnie 200 lat od tego wydarzenia, co stało się okazją do muzycznego świętowania rocznicy powstania tej szczególnej w dziejach polskiej kultury i literatury epoki, w towarzystwie zespołu Artes Ensemble w składzie: Małgorzata Janaszek – wiolonczela, scenariusz i reżyseria, prowadzenie koncertu, Paulina Grabarz-Szmajda – mezzosopran, Nazari Kachala – tenor, Andrzej Janaszek – fortepian, autor aranżacji utworów, dyr. artystyczny zespołu Artes Ensemble.

Był to nie tylko kostiumowy koncert i szlacheckie widowisko muzyczne, ale wirtuozowska podróż do źródeł romantycznej idei  patriotyzmu i ciągłości narodowej, w rytmie szlacheckiego poloneza, zamaszystego mazura, polskiej muzyki romantyzmu, poezji wieszczów oraz filmowych tematów wojennych.

Na kolejny Koncert Niedzielny zapraszamy już 14 sierpnia br. Z programem pt. “Chopin i perły muzyki polskiej XIX wieku”  wystąpią: Teresa Kaban – fortepian i Henryk Błażej – flet.

Aldona Łyszkowska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Fot. Michał Krzyżanowski