Ponad 20 tys. zł z cmentarnej kwesty w Ciechanowie

– Szósta kwesta na ciechanowskich cmentarzach zakończyła się wynikiem 21 tys. 615 zł – poinformowało ciechanowskie Stowarzyszenie Pamięci Wolontariat. – Dziękujemy wszystkim darczyńcom za hojność i wsparcie naszych działań ratowania zabytkowych nagrobków osób szczególnie zasłużonych dla Ziemi Ciechanowskiej.

1 listopada na obydwu ciechanowskich cmentarzach kwestowało ok. 200 wolontariuszy, a wśród nich m.in. prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, radna miejska i dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki Anna Smolińska, wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Elżbieta Szymanik, radna powiatu ciechanowskiego Jolanta Szymańczyk, poseł Adam Krzemiński. Wśród wolontariuszy znalazła się także grupa uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie.

W pięciu poprzednich kwestach udało się zebrać 112 tys. zł i odnowić 14 zabytkowych nagrobków w tym jeden z najstarszych z 1851 roku – pierwszego w Ciechanowie aptekarza Walentego Wolskiego i nagrobek działaczki niepodległościowej, znajomej marszałka Józefa Piłsudskiego, nauczycielki i senator II RP Julii Kratowskiej. – Wybór nagrobków do odnowienia jest zawsze dla nas trudny, ponieważ tych nagrobków jest bardzo dużo – mówi Barbara Bielasta ze Stowarzyszenia Wolontariat Pamięci. – Kierujemy się dwiema zasadami. Jedna to jest artystyczny obraz tego nagrobka, walory artystyczne, a druga sprawa to są osoby, które chcielibyśmy, żeby o nich mieszkańcy Ciechanowa wiedzieli. 

Pieniądze z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na odnowienie wykonanego z piaskowca nagrobka z 1905 r. – rodziny Ostrowskich

red

Fot. Maciek Zagroba, Urząd Miasta Ciechanów