Poprawiają bezpieczeństwo w swojej okolicy

Ponad 600 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa od mieszkańców powiatu ciechanowskiego w 2021 r. Na każde takie zgłoszenie reagują policjanci – dzielnicowi, ruchu drogowego lub patrolu interwencyjnego

– Blisko 246 policjanci potwierdzili i zaangażowali się w ich eliminację. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – informuje kom. Jolanta Bym, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje także w czasie stanu epidemii. Można na niej zaznaczyć między innymi miejsca gdzie kierujący poruszają się z nadmierną prędkością czy też nieprawidłowo parkują. Dzięki tej aplikacji, każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na trwałe wpisała się już w naszym społeczeństwie, jako kolejny sposób kontaktu z Policją. Jest to również dobre narzędzie, dzięki któremu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy. Nie wszyscy jednak wiedzą, co dzieje się po naniesieniu odpowiedniej ikonki na naszej aplikacji – informuje kom. Jolanta Bym. – Zgłoszenia te trafiają bezpośrednio do właściwych miejscowo jednostek policji. Tam – na ich podstawie – funkcjonariusze zajmujący się organizacją służby, tworzą odpowiednie zadania. Ich realizacją zajmują się policjanci z wydziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego oraz dzielnicowi. Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne. Ważna jest właśnie rola dzielnicowych. To oni – nawet po eliminacji wskazanego zagrożenia – monitorują poziom bezpieczeństwa w swoim rejonie.

Policja przypomina, że choć KMZB rozwiązuje wiele lokalnych problemów, to w przypadku zdarzeń wymagających natychmiastowej reakcji ze strony Policji lub innych służb ratunkowych, konieczne jest powiadomienie ich z wykorzystaniem telefonu alarmowego 112.

Aby skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wystarczy kliknąć ►KMZB.