Powiat przasnyski. Zardzewiała śmierć czyhała w lesie

Niezwykle groźny arsenał znaleziono w lesie w powiecie przasnyskim: 40 sztuk pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej. Śmiercionośne „pamiątki” saperzy wywieźli na poligon i zdetonowali.

Pociski znalazł wczoraj (czwartek, 19 października) około 8. rano mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który w Chojnowie, gmina Czernice Borowe wykonywał prace leśne. – Mężczyzna od razu zaprzestał wykonywanych prac i poinformował Policję. Wysłany na miejsce pirotechnik określił, że są to pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II Wojny Światowej. Przasnyscy policjanci zabezpieczyli miejsce przed dostaniem się osób postronnych. O znalezisku powiadomili saperów, którzy wywieźli pociski artyleryjskie na poligon – informuje mł. asp. Ilona Cichocka z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

Policjanci przypominają, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku znalezienia niewybuchu, czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce przed dostępem dla osób postronnych.

Informując Policję należy: precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon (adres kontaktowy) do osoby informującej o znalezisku.

Red

Fot. KPP w Przasnyszu