Przez pętlę taktyczną do uroczystej przysięgi wojskowej

Alarm o 5. nad ranem, szybkie maskowanie i wymarsz na pętlę taktyczną – tak rozpoczął się pierwszy żołnierski egzamin kończący 16-dniowe szkolenie podstawowe 100 nowych ochotników z północnego Mazowsza. Z szeregiem zadań taktycznych zmierzyła się m.in. kajakarka – wicemistrzyni świata i Europy – olimpijka z Tokio.

W czwartek 21 września swój pierwszy żołnierski egzamin, tzw. pętlę taktyczną zdali ochotnicy szkolenia podstawowego, które odbywało się w ramach ostatniej edycji tegorocznych „Wakacji z WOT” w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To 12 godzinne ćwiczenia składające się z szeregu zadań taktycznych, obejmujących zagadnienia z zakresu całego szesnastodniowego szkolenia.

Żołnierze podzieleni na sekcje przemieszczali się marszem ubezpieczonym do kolejnych punktów zadaniowych na których oceniano ich predyspozycje i pracę zespołową. Wśród ochotników, którzy zmierzyli się tego dnia z pętlą taktyczną była szer. Dorota Borowska, polska kajakarka, wicemistrzyni świata i Europy, olimpijka z Tokio: – Dla mnie najważniejszym cytatem jest: „przestań marzyć, zacznij wierzyć”. Szkolenie, które nie należy do najłatwiejszych jest możliwe dla wszystkich do ukończenia, wystarczy wiara w siebie i jasne określenie celu, jaki chcemy osiągnąć. Pomimo, że nie wszyscy mieli odpowiednie przygotowanie fizyczne, to dali radę. Jest to naprawdę piękne uczucie, kiedy osiągamy zamierzone cele. Dzięki pracy instruktorów wiedzieliśmy, że pętlę możemy zakończyć tylko współdziałając razem.

Przed egzaminowanymi żołnierzami 5MBOT postawiono wiele zadań do wykonania w określonym reżimie czasowym, tj. wyznaczanie azymutu, dostarczanie skrzynki z amunicją, zakładanie maski gazowej i stazy taktycznej, rozkładanie i składanie broni oraz ładowanie magazynka. Najmłodsi stażem Terytorialsi sprawdzali również najważniejszą żołnierską umiejętność – strzelanie na celność i kupienie z karabinka MSBS GROT.

Zajęcia odbywały się w ciechanowskich koszarach 5MBOT, na terenie strzelnicy Bellona Marynino oraz na pasie ćwiczeń taktycznych w Targoniach. Przed żołnierzami pozostało najprzyjemniejsze zadanie – złożenie uroczystej przysięgi wojskowej i spotkanie ze stęsknionymi rodzinami. Słowa roty wypowiedzą w najbliższą sobotę, 23 września br. o godzinie 11:00 na placu Józefa Piłsudskiego w Żurominie.

Elżbieta Obrębska Rzecznik Prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT