Rodzinna Niedziela w świątecznym nastroju – spotkanie w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Rodzinna Niedziela w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze jest już tradycją. Projekt ten ma na celu nie tylko popularyzacje wiedzy o romantyzmie, historii, sztuce, muzyce i innych dziedzinach życia w epoce, ale również zachęca do wielopokoleniowych poszukiwań, rozmów, stara się inspirować do wspólnego działania. Zajęcia są nie tylko doskonałą zabawą, ale także pozwalają efektywnie wspierać rodziców i opiekunów w procesie edukacji dzieci.

Frekwencja podczas grudniowego spotkania potwierdza dużą popularność tego typu inicjatyw. Niezaprzeczalnie wydarzenie to stało się wyczekiwanym sposobem na spędzanie wolnego czasu dla wielu stałych uczestników zajęć, którzy chętnie powracają do naszych muzealnych wnętrz.

15 grudnia w trakcie Rodzinnej Niedzieli odbyło się spotkanie w ramach projektu Smykofonia na Mazowszu. Podczas koncertu muzycy zaprosili publiczność na zimowy spacerek. Całej zimowej wyprawie przewodziła Pani Viola Łabanow z Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich”, a muzyczny klimat stworzył zespól The New Warsaw Trio Zabrzmiał klarnet, akordeon, kontrabas, ksylofon i instrumenty perkusyjne Muzycy zagrali najbardziej znane klasyczne utwory poświęcone zimie: J. S. Bacha, A. Vivaldiego, P. Czajkowskiego, M. Musorskiego. Nie zabrakło również kolęd, znanych i tych mniej znanych jak góralska „Gore gwiazdka”. Koncert zakończono wspólnymi śpiewami, którym wtórował akompaniament dzieci na dzwonkach, janczarach, tamburynach przybliżając wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia. Było zimowo i świątecznie.

Podczas wydarzenia wręczono także nagrody przyznane w ramach konkursu plastycznego „Idą Święta” Konkursu miał na celu przybliżyć i zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych tradycjami Bożego Narodzenia Wszystkie choinkowe ozdoby świąteczne wykonane w ramach konkursu przystroiły choinkę stojącą w Oranżerii.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty rodzinne. Zajęcia odbyły się w klimacie świątecznym. Dzieci wykonały przy udziale rodziców lampiony bożonarodzeniowe, które zabrały ze sobą do domów aby ich blask przypominał czas spędzony w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Kolejne spotkania w ramach Rodzinnej Niedzieli odbędą się 19 stycznia i 16 lutego.

Magdalena Wojciechowska/Fot. Michał Krzyżanowski