Rodzinne niedziele w Muzeum Romantyzmu

Rodzinne Niedziele w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, to cykl spotkań edukacyjnych odbywających się raz w miesiącu na terenie Muzeum. Zajęcia są nie tylko doskonałą zabawą, ale także pozwalają efektywnie wspierać rodziców i opiekunów w procesie edukacji dzieci. Poprzez zabawę ich uczestnicy (zarówno dzieci, jak i opiekunowie) mają okazję zapoznać się ze zbiorami Muzeum oraz  rozwinąć wiedzę z zakresu historii, sztuki, muzyki oraz przyrody. Każde spotkanie ma inny temat przewodni.


Kwietniowe spotkanie muzyczne poświęcono orientowi. Koncert pt. “W chińskim ogrodzie”, to daleka, muzyczna podróż do Chin dla dzieci w wykonaniu artystów Smykofonii. Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Muzyka Jest dla Wszystkich oraz Mazowieckim Instytutem Kultury, w ramach realizacji Strategii Muzeum Romantyzmu oraz Strategii Rozwoju Kultury Województwa Mazowieckiego na lata 2015-2020. Na wydarzeniu wystąpili: Chang Quinke – śpiew, instrument strunowy, Joanna Lalek – śpiew i prowadzenie, Piotr Łabanow – instrumenty strunowe, Łukasz Szulc – instrumentu strunowe.

W maju Rodzinną Niedzielę zorganizowano we Dworze Krasińskich na wystawie Polonia Restituta Polskie Drogi do Niepodległości. Przestrzeń została przearanżowana tak, aby uczestnicy mogli swobodnie uczestniczyć w zajęciach na ekspozycji leżąc na dywanach i poduszkach, tańcząc, śpiewając i wspólnie grając na instrumentach perkusyjnych. W ramach koncertu dla dzieci pt. „W kuchni i w salonie dworskim” wystąpili: Wojciech Świętoński – pianino, Cezary Nowak – aktor, recytacje poetyckie, Jarema Jarosiński – instrumenty perkusyjne.

Koncerty dla dzieci organizowane w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze są okazją nie tylko do zapoznania się z muzyką klasyczną przekazaną w sposób dostosowany do percepcji dziecka, ale także to obejrzenia z bliska różnorakich instrumentów, na których grają muzycy.

Każde spotkanie rodzinne uzupełnione jest w twórcze warsztaty kreatywne, w których uczestniczą nie tylko dzieci, ale także dorośli. Zajęcia są okazją do wspólnych spotkań międzypokoleniowych w inspirujących wnętrzach muzealnych, pozwalają także integrować ze sobą rodziny. W okresie zimowym zajęcia organizowane są w przeszklonej Oranżerii, w sezonie letnim na ekspozycjach muzealnych oraz na powietrzu. Comiesięczne wydarzenia stały się wyczekiwanym, regularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu dla wielu stałych uczestników zajęć, którzy chętnie powracają do muzealnych wnętrz.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze umiejscowione jest w malowniczym, zabytkowym parku Krasińskich z XIX w., który stanowi doskonałe zaplecze dla rodzin z dziećmi do spędzania weekendów na powietrzu. Na terenie parku funkcjonują 2 place zabaw, ptaszarnia, stajnia oraz punkty gastronomiczne. Istnieje także możliwość korzystania z oferty zajęć hipoterapii.

Najbliższa Rodzinna Niedziela w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbędzie się 23 czerwca.

Paulina Rybczyńska/Fot: Michał Krzyżanowski